Haber

Fermente gıdalarla 7 gün içinde olağanüstü değişimler

Fermente gıdalarla 7 gün içinde olağanüstü değişimler … “insanoğlu içimizdeki bu mühim biyolojik çeşitliliğin azaldığını kabul ediyor ve bağışıklık fonksiyonu, hazım, zihinsel sıhhat ve öteki her şey için onu geri yüklemek için stratejiler arıyor” ayrıntılar kentimizde…

Fermente gıdalarla 7 gün içinde olağanüstü değişimler

Terimler biyoçeşitlilik ve mikrobiyomları lise biyoloji dersinde aklım karıştı uykuya daldım. Daha sonra merak ettim ve daha fazlasını öğrenmek istedim.

“İnsanlık tarih boyunca fermente besinlerden keyif almışlardır”

Gerçekte bin senelik modanın merakı beni internete götürdüm ve Google “fermente edilmiş gıdaların faydalarını” ve daha temel “fermente gıdalar nedir?”i aradım. Süratli bir halde, besin fermantasyonunun “karbonhidratları dönüştürme periyodunun” bulunduğunu keşfettim. Anaerobik koşullar altında mikroorganizmalar (mayalar ya da bakteriler) kullanan alkol ya da naturel asitler… Onları yemek sizin için delicesine iyidir. Fermente gıdalar, bağırsaklarınızı sıhhatli bakterilerle doldurdukları ve mikrobiyomlarını dengeledikleri için hazım için muhteşem olan probiyotikler ihtiva eder. İnsanlar, insanlığın başlangıcından bu yana dünya çapında fermente besinlerden keyif almışlardır. Sadece bağırsak sağlığının önemine dikkat çeken ilmi kanıtlar, onları ana akım haline getirmektedir.

Fermantasyon trenine atlamaya karar verdim ve yedi gün süresince her gün fermente gıdalar yemeye söz verdim. Vücudum üstünde herhangi bir tesiri olacağına inandığımdan güvenli değildim. Fakat ihtiva ettiği yiyecekler vardı… Bu nedenle her iki biçimde de kıymetli bir gözlem şeklinde görünüyordu. Gerçekten aslına bakarsak vücudumda mühim değişimler bulunduğunu ayırt ettim ve şimdi gerçeklere inanıyorum.

Fermente yemek yeme haftasında yaşadığım beş şey…

*-“Soğuk algınlığım tedavi edildi”

Denememe başladığım hafta, yaşadığım adam soğuk algınlığı düşüren sinüs enfeksiyonu ile savaş veriyor. Öksürük, koklama, vücut ağrıları ve göz kamaştırıcı enerji seviyeleriyle dolu. Hastalığını yakalamadığım için şaşırmıştım ve iyileştikçe, kancadan kurtulduğumdan giderek daha çok güvenli oldum. Fermente gıdalarımın ilk gününde bir boğaz ağrısı ve ağrıları olan “rejim” ile uyandığımda vücudum tarafınca tamamen ihanete uğradım. Kendimi fena hissetmeme karşın, vücudumun iyi bir reaksiyon vereceğini bilmeden planlarımla devam ettim. 48 saat içerisinde semptomlarımın hemen hemen tamamen ortadan kalktığını ve yeni olduğumu iyi hissettiğimi görür görmez şaşırdım. Arkadaşımın iyileşmesinin ne kadar sürdüğünü düşünerek şok oldum. Sıvı içmek ve bol miktarda dinlenmek için itina gösterirken, daha ilkin asla bu kadar süratli bir rahatsızlık atlatma vakti yaşamamıştım. Kendime çılgın diyebilirim, fakat bağışıklık sistemini güçlendiren fermente gıdaların bununla bir ilgisi bulunduğunu düşünüyorum. 2017 çalışmasına göre; “TabiatLactobacillus casei, influenza virüsüne karşı koruma sağlar ve hatta yine eden bir enfeksiyona karşı gelecekte bağışıklık geliştirir” diye ifade ediliyor.

*-“Hazım ve enerjim düzeldi”

Göreceli olarak sağlığa hassas bir vegan olarak tertipli diyetim sıklıkla meyvelerden, sebzelerden ve öteki tüm yemeklerden kaynaklanır. Nadiren dışarıda yerim ve abur cubur ve tatlıları minimumda tutmaya çalışıyorum. Tüm bunlar hazım sistemimi süper sıhhatli tutuyor ve nadiren de problem yaşıyorum. Aynı zamanda, fermente edilmiş gıdalar testimden önceki iki haftada, birazcık yolculuk ediyordum ve vegan olmayan restoran menülerinin ve aile yemeklerinin insafına kalmıştım (örn. Patates kızartması, cips, beyaz ekmek ve ilave bir doz yağlar ve şeker). Naturel beslenme alışkanlıklarımdan uzun zaman çıkmam, vücudumda uyuşuk, şişkin ve rahatsız hissetmemi sağlamış oldu. Fermente yemekleri yemekten bir tek birkaç gün sonrasında, sistemim normalden oldukça daha çok (kim bilir soğuktan dövüştüğümden daha da etkisi altına alan) etkisi altına almaya başladı.

*-“Yeni işlem keşfettim”

Kombucha ve kimchi’ye yabancı değilim ve onları sevdiğimde onları yedi gün süresince her gün tüketmek istemedim. Bunun, denenmiş ve doğru mutfak zımbalarımdan ayrılma ve diyetime yeni malzemeler eklemeye muhteşem bir fırsat olduğuna karar verdim. Ek olarak caddenin aşağısındaki matcha bölgesinden daha önce oldukça pahalı olan 12 $’a usta hindistancevizi mango yoğurdu satın almak mükemmel bir bahane oldu. Biliyorsun Bilim. Ek olarak ev yapımı tempeh ve baharatlı turşu daikonu şeklinde semt çiftçimin pazarındaki Kore yemeği tezgahındaki yeni ürünleri kontrol etme fırsatı buldum. Hususi bir kombucha hayranı iken, kafeinsiz bir alternatifi tecrübe etmek istedim ve ilk defa kefir’i denedim ve şu ana kadar en sevdiğim yoğurt türü. Rutini karıştırmak mutfakta yaratıcılığımı arttırdı ve leziz fermente muamelelerimle yeni yemekler denemeye başladım.

*-“Daha sevinçli oldum”

Haftanın sonu yaklaşırken, kendime “Bu hafta bir defa ağlamadım!” diye düşündüm. Bu, birçok kişi için bir başarılı gelmeyebilir. Fakat benim için, minimum bir sene süresince hafifçe bir depresyon ve kaygı çeken birey için haftada minimum bir ucube beklediğim bir standarttır. Hafta süresince zihinsel durumumun son aşamasının pozitif olduğunu ve her zamankinden daha basit hissetmeme şaşırdım. Bunun bir rastlantı olmadığı ortaya çıktı. Araştırmalar, mikrobiyomuz ile beyin kimyası içinde kayda değer bir irtibat bulunduğunu göstermektedir. Toronto Üniversitesi‘nde yapılan bir çalışmada, kronik bitkinlik sendromundan muzdarip olan hastalar, probiyotik aldıktan sonrasında plasebo alan hastalara göre anlamlı derecede düşük endişe düzeylerini göstermiştir. Dengeli bir bağırsak, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifleten dengeli bir akla neden olur. İyi bakteri eklemek, bunu başarmanın mükemmel bir yoludur ve bunu yapmak bana yararları ilk elden deneyimleme hikayesinde destek oldu.

“Karnım ağrıyor”

Fermente gıdalar besleyici rock yıldızları olsa da sıklıkla pozitif etkisinde bırakır. Sadece oldukça iyi bir şeyin olduğunu kötü yan etkilere neden olabileceğini gördüm. Birçok gün, günde tek bir fermente yiyecek servisi seçtim. Fakat bir gün, bir şişe kombucha, birazcık hindistancevizi yoğurdu ve kimchi ve turşu daikonu ile doldurulmuş tempeh sebzeli bir tencerede ne kadar mayalanmış besin tükettiğimin bilincinde olmadan acemilik yaptım. Oldukça mühim mide krampları, yüksek kesimli skinny jeanlerimi sektirememe ve birkaç hoş olmayan banyo molası vermesiyle sonuçlandı. Vücudunuzdaki oldukça iyi bakterilerin, bağırsak sağlığını iyileştirmek için onları yiyenlere karşı üretken olan, aşırı oranda fena bakteri ile aynı olumsuz reaksiyona neden olduğu ortaya çıktı…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu