Gez-Gör

Kaybolmadan önce mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Kaybolmadan önce mutlaka görülmesi gereken 10 yer … Çevreyi korumanın önemini daha yakından kavrama imkanını elde etmiş olacaksınız. İnanıyoruz ki bu yaşayarak öğrendiğiniz değeri doğamızı koruma adına yaşadığınız yerde mücadeleye dönüştürmeyi ihmal etmeyin.

Kaybolmadan önce mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Dünyamızda akıl almaz süreçler yaşanıyor. Doğa katliamı ekonomik çıkarlar uğruna yaşatılıyor insanlığa. İklim değişikliği, ekosistemlerin yıkımı ve yükselen deniz seviyesi gezegenin en olağanüstü hazinelerinin bir kısmının yakında ortadan kalkmasının sebepleri olacaktır.

Bu yüzden sizlerle yok olması ihtimal olan olağanüstü güzelliklerinin bir listesini paylaşmak istedik. Onlar kaybolmadan önce görülmeye değer 10 yer…

Bu manzaraların herhangi birini yakından görmeye karar verirseniz, çevreyi korumanın önemini daha yakından kavrama imkanını elde etmiş olacaksınız. İnanıyoruz ki bu yaşayarak öğrendiğiniz değeri doğamızı koruma adına yaşadığınız yerde mücadeleye dönüştürmeyi ihmal etmeyin.

Madagaskar

Madagaskar

Hint Okyanusunda bulunan bu adada hedef uzun süren mücadeleler sonunda flora ve fauna varlıklarını koruma kararı alınmıştır. Madagaskar’ın bugün karşılaşmış olduğu en büyük zorluklardan ikisi, ağaçları kesme ve kaçak avcılar…

Maldivler

Maldivler

Maldivler deniz seviyesinden yalnız 1,5 metre yüksekte; Bu adalar, yükselen deniz seviyesinden ötürü büyük korku altında.

Venedik

Venedik

Venedik, Kuzey Kutbu buzullarının erimesiyle birlikte yükselen su seviyesi nedeniyle kentin batma tehlikesi ve korkusu yaşadığı bir gerçek.

Sahra Altı AfrikaSahra Altı

Sahra çölü bilimsel takip neticesinde ayda ortalama 1 km uzamaktadır. Yani Sahra çölünün böylesine büyümesi demek etrafında ki alanların çölleşmesi ve giderek Afrika ülkesinin yavaş yavaş emmesi tehlikesi vardır.

Bangladeş

Bangladeş

Talihsiz coğrafi konumu sebebiyle, Bangladeş, neden olduğu bilinmemekle birlikte, bilinen ise giderek artan sellerden ötürü tehdit altında olmasıdır. Sağanak yağışlar ve kasırgalar sürdükçe ülkede kıtlık ve kuraklık dönemleri yaşanmaktadır.

Aletsch Buzulu, İsviçre

Aletsch Buzulu, Alplerdeki buzulların geri kalan kısmı, bu da süratli bir şekilde erimeye devam etmektedir.

Tahuamanu Yağmur Ormanları, Peru

Tahuamanu Yağmur Ormanları

Peru Fotoğraf paylaşımlarında ifade ettiği gibi yağmurlu bir ülke: Bu orman biyoçeşitlilik bakımından zengindir. Ne yazık ki, internasyonal kereste pazarının taleplerini karşılamaya yönelik gittikçe daha çok maun ağacı kesildiği için bu konum bu şekilde olmayacak. Kapsamlı ormansızlaşma ekosistemi değiştirdi ve hayatlarını etkiliyor. Yerli kabileler hayatlarını bu ormanda sürdürmüşlerdir.

Belize Bariyer Resifi

Belize Bariyer Resifi

Belize Barrier Reef, iklim değişikliği, kirlilik, artan okyanus sıcaklıkları, kasırgalar ve kitle turizmi tehdidi altında varlıklı bir ekosisteme sahiptir. Burada Mercan resiflerinin% 40’ı resmen yok edildi.

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölü Deniz su buharlaşması, tarımsal faaliyetler ve endüstriyel mineral çıkarımı sebebiyle kuruma tehlikesi altındadır.

Yangtze NehriYangtze Nehri

Bu alan dev panda ve Yangtze Nehri Yunusu da dahil olmak suretiyle birçok nebat ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Büyük sanayileşme ve gemilerin devamlı geçişi sebebiyle dere hayattaki en pis alanlardan biri halini aldı. Tarımsal büyüme de bu alanda ormansızlaşmaya neden olmuştur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu