Zeytinoğlu Kocaeli dışticaretini değerlendirdi

Zeytinoğlu Kocaeli dışticaretini değerlendirdi

yazar:

kategori:

Zeytinoğlu Kocaeli dışticaretini değerlendirdiZeytinoğlu; “Aralık ayında ihracatımıza en büyük katkı ilimizin öncü sektörlerinden otomotiv ve kimyanın yanında demir, çelik, elektrik ve elektronik sanayinden geldi” dedi. detaylar kent haberimizde…

Zeytinoğlu Kocaeli dışticaretini değerlendirdi

Kocaeli Gümrüklerine göre, aralık ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2 milyar 976 milyon dolar, ithalat ise 4 milyar 595 milyon dolar oldu. 2019 yılının aynı ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 12.3, ithalat yüzde 11.5 arttı.

KATKI, DEMİR, ÇELİK, ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SANAYİNDEN GELDİ

Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan aralık ayı Kocaeli dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Aralık ayında ilimizden gerçekleşen ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 artışla 2 milyar 976 milyon dolara yükseldi. Kocaeli’den gerçekleşen bu ihracat performansının aylık bazda tarihi rekor seviye olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Aralık ayında ihracatımıza en büyük katkı ilimizin öncü sektörlerinden otomotiv ve kimyanın yanında demir, çelik, elektrik ve elektronik sanayinden geldi. Buradan tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyoruz” dedi.

“ARALIK’TA TÜRKİYE İHRACATININ YÜZDE 16.7’Sİ İLİMİZDEN GERÇEKLEŞTİ”

“Aralık’ta Türkiye ihracatının yüzde 16.7’si ilimizden gerçekleşti” diyen Zeytinoğlu; “Bu yıl salgının ilk aylarında ilimizde de üretim ve ihracatta gerilemeler yaşanmıştı. Ancak, yılın üçüncü çeyreğiyle birlikte tekrar toparlanmalar olduğunu ve geçmiş yılların potansiyelinin de üzerine çıktığını görüyoruz. Dördüncü çeyrek büyüme rakamlarına ilimizin olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.