Hayata Dair

Cemre: Kuş sesleri ve çiçek renkleri içimizi kıpır kıpır ediyor

Cemre: Kuş sesleri ve çiçek renkleri içimizi kıpır kıpır ediyor … “AVM’ler kuaförler dün itibariyle açıldı. Bu esnekliğin sebebi; Acaba gerçekten iyiye mi gidiyordu salgın, yoksa ekonominin kötüye gitmemesine bir önlem miydi bu…” yorum/haber
Fatoş Cemre – ftscemre.adres@gmail.com

Cemre: Kuş sesleri ve çiçek renkleri içimizi kıpır kıpır ediyor

Hızla akıp giden zaman, son zamanlarda akmaktan ziyade uçarcasına kayıp gidiyor ellerimizden, daha dün yaşadığımız, etkisinden kurtulamadığımız bir an, bir bakıyoruz ki tbt oluvermiş. (instagram’da en sık kullanılan etiket ya da bir diğer ifadeyle hastag olan TBT veya #tbt ifadesinin açılımı Throw Back Thursday’dir. … Kelime anlamı olarak “Perşembeye Doğru” gibi bir anlamı çıkan TBT, bir deyim olarak anılıyor. Deyim olarak adlandırıldığında ise “Ne günlerdi” gibi bir anlam ortaya koyuyor.)

Resmen gün yetmiyor desem yeridir…

Ünlü Modacı Nur Yerlitaş’ın ölümünü duyar duymaz hemen satırlara aktarmak istediğim duygularımı zamansızlıktan sizlerle paylaşamamıştım. Hayatın içinden bir renk olup geçti gitti… değişen gündem gibi, kendisi de çok değişken bir yapıya sahipti. Rengi siması ve sivri dilli halleriyle birçok kesim tarafından sevilirdi. Şimdi ebedi hayat da umarım sevilen kullarla beraberdir.

Bir diğer vefat haberimde Sayın Ömer Döngeloğlu, kendisi televizyonlarda yaptığı iftar ve sahur programlarındaki duygusal sohbetleri ile insanların gönüllerinde ayrı bir yerdeydi. Ölümü ile birçok kişi derinden üzüldü. Zira benimde çok iyi takip ettiğim, sohbetlerini dinlemekten keyif aldığım bir ilahiyatçıydı. Covid 19 teşhisi konulmuştu kendisine. Hasta yatağında bile insanlara bilgi aktarımına devam ederek tüketti son nefesini. Allah’ım mükafatını verir muhakkak.

Ölümün adı da kendisi gibi soğuk…

Ama bu aralar; hava sıcak mı sıcak …

Sanırım Covid-19 sınavını şimdi verecek Türkiye. Çünkü hava şartları, eve sığdırıyordu hayatı. Ancak şimdilerde baharın kendisini yaza bırakması, kuş sesleri, çiçek renkleri içimizi kıpır kıpır ediyor. Zaten kurallarda esneme de yapıldı. AVM’ler kuaförler dün itibariyle açıldı. Bu esnekliğin sebebi; Acaba gerçekten iyiye mi gidiyordu salgın, yoksa ekonominin kötüye gitmemesine bir önlem miydi bu… Sanırım bunu da zaman içerisinde yaşayarak öğreneceğiz.

Söz kuaförlerden açılmışken hemen size cildimizle ilgi birkaç ufak tiyo vermek isterim.

Malum bu aralar Ramazan- Şerif ayındayız, bir de pandemi var. Uykusuz geceler, stres aldı başını gidiyor. Bir yandan cildimiz, bir yandan bedenimizin dengesi de bozuldu haliyle. Bu kadar dengesizlik varken psikolojimizde az biraz şaşırsın değil mi?

Ama şimdi size evde birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız özel tarifler vereceğim.

Bebek cildi gibi yumuşak bir cilt için:

Bir yemek kaşığı pirinç,
Bir tatlı kaşığı bal,
Bir çay kaşığı limon suyu,
Bir çay bardağı su.

Su ve pirinci bir cezveye koyarak kaynayıncaya kadar kısık ateşte pişiriniz. Kaynadıktan sonra 1 /2 dakika kadar ocakta tutup, sonra altını kapatınız. Hiç vakit kaybetmeden bal ve limonu ekleyerek hızlı bir çırpma işlemi ile koyu kıvamda bir jöle elde ediniz.
Temiz cildinize, (boyun ve yüz) sürerek yaklaşık 20 dakika kadar bekletip, durulayınız.
Cildinizin hem ışıltısı hem de yumuşaklığını anında fark edilecektir.
Haftada 3 kez uygulanması önerilmektedir.

Göbek yağları için:

3 / 4 adet beyaz lahana yaprağı (büyüklüğüne göre değişir),
5 / 6 adet maydanoz,
Yarım limon kabuğu,
2, 5 su bardağı su.

Suyu bir kabın içerisine koyarak kaynatınız. Kaynamaya başladığı anda ocağın altını kısık yaparak, lahana yapraklarını suya bırakıp 3 dakika kadar sonra ocağın altını kapatırken maydanoz ve limonu ekleyelim. Karışımın dem alması için bekletelim. Bu arada ılıklaşan karışımımız kullanılmaya hazır hale gelecektir.
Yemeklerden 40 dakika önce ve günde 2 kez tüketimi uygundur.
Düzenli kullanımda 15 günde sonuç alındığı görülmüştür.
Uzun kullanımı tavsiye edilmez. Mutlaka 10 gün ara verilip, yeniden denenmesi daha sağlıklıdır.

Gündelik koşturmaca arasında bazen gereğinden fazla strese ve yorgunluğa maruz kalabiliyoruz. Vücudu rahatlatmak, zihni dinlendirmek ve daha iyi bir uyku çekmek için özellikle stresi azaltıcı etkisi olan bitkilerin şifasından yararlanıyoruz.

Gün sonu negatif enerjiyi atmak için:

“Kedi oto kökü çayı” Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkili olandır. Kedi otu kökünün sakinleştirici ve anksiyolitik etkileri olabilir. Stresi ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir.

4 /5 dal kedi oto kökü,
Bir dilim limon,
1 fincan su.

Suyu kaynatalım, ocaktan indirmeden kedi oto kökü bitkilerini içine atıp 1 dakika kadar daha kısık ateşte kaynatıp ocağı kapatalım. Yaklaşık 2 /3 dakika dem altıktan sonra servis edebiliriz. Odunumsu kokusunu bastırması için, limonla servis edilmesi önerilir.

Konu bakım ve güzellik olunca, biz hanımlar saatlerce konuşup satırlar dolusu yazabiliriz. Ancak şimdilik bu kadar.

Beni takip edebilir, bana yazabilirsiniz.

Her şeyin gönlümüzce olacağı günlere kadar kendinize cici bakın lütfen.

Sizlere whatsapp durum mesajımla veda ediyorum. Sen, kendi savaşının kahramanı ol, sonra ben, ayakta alkışlarım seni. Sevgi ve saygılarımla.
@ftscemre
@siberian.ftscemre
yout fatoş cemre/cemre vakti
facebok zamansız düşler
adres.sim@hotmail.com
ftscemre.adres@gmail.com

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu