Haber

Erdal Eren’i Kocaeli Emek Gençliği idamının 39’uncu yılında andı

Erdal Eren’i Kocaeli Emek Gençliği idamının 39’uncu yılında andıÖzgür; “Erdal, Lisesi sıralarından çıkıp kapitalist sistemin emekçilere, işçilere reva gördüğü açlık, sefalet ve yoksulluk koşullarını kabul etmemiş, sistemi değiştirmeye ve dönüştürmeye adamıştır” dedi. detaylar kent defterinde…

Erdal Eren’i Kocaeli Emek Gençliği idamının 39’uncu yılında andı

12 Eylül Askeri Faşist cunta tarafından idam edilen Erdal Eren, İdam edilişinin 39. yıldönümünde Kocaeli Eğitim-Sen de bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Kocaeli Eğitim-Sen şubesinde gerçekleştirilen anmaya çok sayıda öğrenci katıldı. Sinevizyon gösterimiyle başlayan etkinliğin devamında Kocaeli Emek Gençliği adına Burak Özgür konuşma yaptı.

“Kapitalist sistemi dönüştürmek…”

Erdal Eren’in faşizme ve baskılara karşı mücadelesine değinen Özgür, “Erdal, Ankara Yapı Meslek Lisesi sıralarından çıkıp kapitalist sistemin emekçilere, işçilere reva gördüğü açlık, sefalet ve yoksulluk koşullarını kabul etmemiş, sistemi değiştirmeye ve dönüştürmeye adamıştır” dedi.

Konuşmasının devamında neoliberalizme karşı ayaklanan dünya halklarından da bahseden Özgür; Erdal Eren bugün Şili’de, Kolombiya’da, Lübnan’da, Irak’ta ve Katalonya’da direnen halkların mücadelesinde yaşıyor” dedi.

“Düşlerimizdeki o güzel dünyaya kavuşacağız”

Bağımsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadele etmeliyiz diyen Özgür; Erdal Eren hala aramızda yaşıyor. Erdal Eren bugün Şili’de dans eden bir kadın, Fransa’da sarı yelekli bir işçi, Erdal Eren aslında Türkiye’de bugün KYK borçlarını ödeyemediği için imza toplayan üniversiteli gençler. Erdal Eren biziz arkadaşlar. Biz mücadele etmeye devam ettikçe düşlerimizdeki o güzel dünyaya kavuşacağız” dedi.

“Emeğin saflarında olmak”

Erdal’ı anmak emeğin saflarında olmaktır diyen Özgür; “Peki bizler bugün ne yapmalıyız? Bizler bu baskı ve dayatmalara karşı, demokratik talepler etrafında birleşmeliyiz” dedi. Son olarak örgütlü ve birleşik mücadelenin de öneminden bahseden Özgür; “Faşizm ve emperyalizm ile mücadelenin tek yolu örgütlenmektir” dedi.

Burak Özgür’ün konuşmasının ardından etkinlik müzik dinletisi ile son buldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu