Haber

İnce: ‘işten çıkarmak yasak ama ücretsiz izne çıkarmak serbest’

İnce: ‘işten çıkarmak yasak ama ücretsiz izne çıkarmak serbest’ … İnce; “Benim Sabancı Ailesi’ne yardım etmem nasıl bir şey ise Türkiye’nin Amerika’ya yardım etmesi de böyle bir şey” dedi. ayrıntılar hayaldefterim de…

İnce: ‘işten çıkarmak yasak ama ücretsiz izne çıkarmak serbest’

CHP‘li Muharrem İnce, Türkiye’nin Amerika’ya gönderdiği yardımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. İnce, ”Benim Sabancı Ailesi’ne yardım etmem nasıl bir şey ise Türkiye’nin Amerika’ya yardım etmesi de böyle bir şey” dedi.

TV100’de Ahu Özyurt’un konuğu olan CHP Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, Türkiye’nin Amerika’ya yardım etmesini şu sözlerle değerlendirdi:

“Bunlar kahvehane diplomasisi”

* Amerika’ya yardım ediyoruz, İngiltere’ye yardım ediyoruz. Amerika 2 trilyon dolar ayırmış vatandaşına, sen vatandaşına yardım edemiyorsun. Maske al, Amerika’ya gönder aranı düzelt. Bunlar kahvehane diplomasisi.
* Amerika’ya sevap için mi swap için mi maske gönderdik. Biz, hiç vaka olmayan ülkelere maske gönderdik. Benim Sabancı Ailesi’ne yardım etmem nasıl bir şey ise Türkiye’nin Amerika’ya yardım etmesi de böyle bir şey.

“Maske dağıtmasını beceremediler”

Türkiye’nin geç sokağa çıkma yasağı kararı aldığını da belirten İnce, şunları söyledi:

* Türkiye’de sağlıkçılarımız üstün başarı gösterdi ama kamu yönetimi anlamında ciddi eksikliklerimiz var. 3 haftada sokağa çıkma yasağını düzenleyebildiler.
* Şu anda maske dağıtmasını beceremediler. “Vatandaşa 2 milyon maske dağıttık” diyor. 20 ve 65 yaş arası vatandaşları çıkardığımız zaman 50 milyon vatandaş kalıyor geriye.

“Faizli kredi verdiler”

Muharrem İnce açıklamalarına şu şekilde devam etti:

* Amerika’ya yardım göndermemizin zararı olmaz ama kendi vatandaşına göndermeden bunu yaparsanız ben anlayamam bunu.
* Kendi vatandaşına verirsin sonra gönderirsin bunu anlarım.
*Amerika her vatandaşına çek verdi. Türkiye’de önce 100 milyar dendi sonra rakam değişti. Mesela 5 bin liranın altında geliri olan vatandaşlara faizli kredi verdiler. En düşük emekli aylığını bin 500 lira yaptılar. Bir de bin lira dağıttılar.

“Bu insanların halini kimse sormuyor”

* Kuaförler, seyyar satıcılar, lokantacılar ne olacak? Bu insanların halini kimse sormuyor. Bu insanlar varken İngiltere’ye yardım etmek reklam kokan harekettir.
* İşten çıkarmak yasak ama ücretsiz izne çıkarmak serbest. Resmi rakamlara göre 4.3 milyon insan işsiz. Bu krizden sonra sayısı 9 milyon oldu. Bunu hepimiz biliyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu