Hayata Dair

Anne ve Çocuk Sağlığı kliniğinde Pratisyen hemşirenin bir günü

Anne ve Çocuk Sağlığı kliniğinde Pratisyen hemşirenin bir günü … Conroe’deki Kliniği, uygun kadınlara ve ailelerine yüksek kaliteli, düşük maliyetli sağlık bakımı sağlamaya adanmış UTMB’nin Bölgesel Ana ve Çocuk Sağlığı Programındaki 13 klinikten biridir. ayrıntılar hayaldefterim de…

Pratisyen hemşirenin Anne ve Çocuk Sağlığı kliniğinde bir günü

“Nasıl hissediyorsun? Bebek hareket ediyor mu? Kasılma var mı?”

Saat 8:30 bile değil ve Conroe Bölgesel Anne ve Çocuk Sağlığı Kliniğinde kadın sağlığı ve OB-GYN konusunda uzmanlaşmış bir hemşire uygulayıcısı olan Kirsten Emanuel, günün dördüncü hastasında.

Emanuel: “Geçen ayki ortalamam günde 23 hastaydı, bu çok fazla. Bugünkü programımda hala üç doğum öncesi ziyaretim var, sonra yeni bir kadın doğum ziyareti, bir aile planlaması ziyareti ve üç haftalık doğum sonrası ziyaretim… hepsi öğleden önce.”

26 yaşında, binadaki en genç ve son bir buçuk yıl boyunca yaptığı işinden bahsederken enerji ve coşku yayan problemsiz biri.

****

Emanuel, “Günde en az iki kez kaç yaşındasın?” diyor. “Ama sonra, bir şeyler konuşmaya ve açıklamaya başlar başlamaz, ‘Yüzünden gülümsemeyi eksik etmeden ne hakkında konuştuğunu biliyor’. Ama cidden, bir fark yarattığımı hissediyorum- ve genç nüfus için büyük bir kalbim var. Onları gerçekten rahat ettirmeye ve her şeyi onlara anlatmaya çalışıyorum. Çok sayıda aile planlaması yapıyoruz ve genç kadınları aile planlaması seçenekleri ve mevcut doğum kontrol yöntemleri hakkında eğiterek beklenmedik gebelikleri önlemeye çalışıyoruz.”

Conroe’deki kliniği, uygun kadınlara ve ailelerine yüksek kaliteli, düşük maliyetli sağlık bakımı sağlamaya adanmış UTMB’nin Bölgesel Ana ve Çocuk Sağlığı Programında 13’ten biridir. Doğu ve Güneydoğu Teksas’a yayılmış olan RMCHP’ler, aile planlaması, doğum öncesi bakım, meme ve rahim ağzı kanseri taraması gibi çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

****

Geniş bölgesel ağ, bazıları kliniklerle birlikte konumlanan 22 WIC (Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar için beslenme programı) alanlarından da oluşmaktadır. Birlikte, yetersiz hizmet alan nüfus için önemli bir boşluğu dolduruyorlar ve yılda 300.000’e yakın klinik hasta ziyareti ve WIC müşteri ziyareti yapıyorlar.

Houston’ın yaklaşık 45 dakika kuzeyindeki Conroe’ye kadar vardığımda, beni neyin beklediğini bilmiyordum. Yoğun bir bekleme odası görmeye hazırdım, ancak lobi alanına girene kadar her gün kaç kişiye hizmet verildiğini tam olarak kavrayamadım… tamamen hamile kadınlar, ebeveynler ve küçük çocuklarla doluydu. Bir Disney filmi küçükler için eğlence sağlarken, ebeveynler evrakları doldurdu ve adlarının çağrılmasını bekledi.

Emanuel beni ofisine götürmek için klinik kapısının arkasından çıktı. Doğum sonrası takip randevusunu yeni bitirmiş ve yeni gelmiş olan bir sonraki hastasının tıbbi geçmişini çizmek ve incelemekle meşguldü.

Onu 34 haftalık hamile olan 19 yaşındaki bir çocuğun annesiyle birlikte beklediği bir odaya girerken takip ediyorum. Genç kadın diyabetiktir ve değerlendirme için haftada iki kez kliniğe geliyor.

****

Emanuel hastaya bebeğin kalp atış hızını izleyen bir NST veya stres dışı test için fetal bir monitöre bağlarken günlerinin nasıl gittiğini sorar. Ziyaret sırasında Emanuel, hastanın yüksek tansiyonundan endişe duyuyor.

Emanuel, Klinik müdürüyle görüştükten sonra, genç kadına ek izleme için UTMB’nin Galveston’daki John Sealy Hastanesine gitmesini tavsiye ediyor.

Emanuel, “Hizmet verdiğimiz hastaların birçoğu yüksek risk altındadır ve diyabeti ve yüksek tansiyon gibi gebeliği zorlaştırabilen komorbiditeleri vardır” dedi. “Hastalarıma Galveston’a eşlik etmiyorum, ancak bir hasta ne zaman yolda olduğunu hastaneye bildirmeye çağırıyorum. JSH’ye vardıklarında, doktorlar için tüm grafik ve tıbbi bilgileri hazırdı.”

****

Emanuel, hastalarının çoğunun da doğum yapmak için Galveston’a gittiğini açıklıyor.

Emanuel, “Acil bir durum varsa, hastalarımızı en yakın hastaneye gönderiyoruz, ancak UTMB’nin en iyi doğum yeri olduğunu açıklıyoruz” dedi. “28 haftada, teslimat hakkında konuşmaya başlıyoruz ve birinin planlanmış bir C bölümü veya indüksiyon için Galveston’a getirebileceğinden emin oluyoruz. Hastaları hamilelikleri boyunca görmek ve daha sonra onları takip etmek benim için eğlenceli. Hastalarımın kendilerini orada nasıl hissettiklerini görmek için genellikle oraya giderken çağırıyorum ve onlara onlar için oradaymışım gibi hissettirmek için çok uğraşıyorum.”

İngilizce ya da İspanyolca olsun, Emanuel hastalarına bakım planlarını açıklamayı öğrendi. Sonraki iki hastasını İspanyolca olarak karşılıyor ve onları hemen rahatlatıyor.

****

Emanuel; “Hastalarımızın çoğu İspanyolca konuşuyor, bu yüzden onu öğrenmek zorunda kaldım” dedi. “Tüm klinik ve büro personelimiz de iki dilli, bu yüzden gerçekten karşı karşıya kalmam gereken bir şey varsa veya bir hasta bana boş bir bakışla bakıyorsa, tercüme etmemize yardımcı olmak için personelimizden birini alabilirim.”

Venezuela’dan hamile bir hastayla bir giriş tarihi planlama hakkında konuştuktan sonra, Emanuel hastanın Galveston’a veya nereye ve ne zaman gideceğini ve ne bekleyeceğini anladığından emin olmak için bir tercüman alır.

****

Emanuel gülümsüyor ve hala İspanyolcası üzerinde çalışması gerektiğini söylüyor.

Emanuel; “Bu kadını bir bebek battaniyesi yaptım çünkü evde yeni doğmuş bir bebek için hiçbir şeyi yoktu” dedi. “Doğum sonrası takibi için geldiğinde İspanyolca konuşuyordu ve ne dediğini tam olarak anlamadım, ama tercüman yanıtladı. Hasta ayrıldıktan sonra meslektaşlarımdan biri bana şunu söyledi: bilmeden bebeğin vaftiz annesi olmayı kabul etmişti!”

Emanuel iki hasta daha ziyaret ederken etrafta dolaşıyorum. Kaybedecek zamanı olmasa da her kadınla birlikte oturur ve acele gibi görünmeden sorularını ve endişelerini dinler ve bunu günde 20 kereden fazla yapmak her biri için gerçekten ne kadar önem verdiğini gösterir. Ve bun her insan için yapar.

Emanuel; “Zor bir iş ve bugün ve gün içinde yapmak kolay değil, aynı zamanda bir fark yaratma şansım da var ve bu işimin en iyi parçası” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu