Karaciğer Yağlanmasının nedenleri

Karaciğer Yağlanmasının nedenleri?

yazar:

kategori:

Karaciğer Yağlanması günlük hayatta beslenme ile yakın ilişkilidir

1-Obezite: Çok fazla şeker ve nişasta yemek onları trigliseritlere dönüştürerek vücudun hücrelerinde ve organlarında birikerek obezite ve karaciğer yağlanmasına neden olur. Bunun ağızdan gelen hastalıkların en iyi temsilcisi olduğu söylenebilir.

2-Alkolizm: Aşırı içme nedeniyle alkol doğrudan karaciğeri zehirler. En yaygın alkolik karaciğer hastalığı, alkolik hepatite, hatta karaciğer sirozuna neden olabilen ve sonunda karaciğer kanserine yol açabilen karaciğer yağlanmasıdır.

3-Üç önemli nokta: Karaciğer yağlanmasına yatkın olan karaciğerde trigliseritler birikir; rafine gıda kan şekerini yükseltir, insülin salgısını uyarır ve insülin direnci uzun süre yağlı karaciğer oluşturur. Yüksek tansiyon, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olabilen metabolik sendromdaki önemli faktörlerden biridir.

4-Hepatit C: Yağlı karaciğer hastalığı, özellikle genotip 3 hepatit C virüsü riskinde artış.

5-İlaçlar: Aritmi, hormonlar, steroidler ve bazı antibiyotikler gibi ilaçlar da karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

6-Diğerleri: Örneğin, uyku apnesi olan çoğu insanda obezite sorunları da vardır ve apne, oksijen eksikliğinden dolayı karaciğer yağlanmasına yol açabilen inflamatuar bir reaksiyona yol açabilir.