Hayata Dair

Karaciğer Yağlanmasında erken tanı

Karaciğer Yağlanmasında erken tanının önemi yadsınamaz bir gerçek olmakla birlikte, nasıl yöntemlerle erken tanının sağlanabildiğine bir bakalım

Karın ultrasonu: Yağlı karaciğerin ultrason altındaki performansı, karaciğer ekosunun beyaz ve daha parlak hale gelmesidir. Ve karaciğer ekosu ile renal kortikal eko arasında açık bir karşıtlık vardır. Genellikle ultrason altında karaciğer yağlanması hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç dereceye ayrılır.

Bilgisayarlı tomografi BT: Karaciğerin yağ infiltrasyonu, bilgisayarlı tomografi görüntülerinde de tespit edilebilir.

MRI: Yumuşak dokunun kontrastı çok güçlüdür ve rezonans ilkesi yağ ve kan damarlarının görünmesini sağlayabilir. Nükleer Manyetik Rezonans Spektrometresi (MRS) insan dokusundaki kimyasal bileşenlerin invaziv olmayan tespiti için yeni bir cihazdır. Şu anda, yağlı karaciğeri tespit etmek ve ölçmek için kullanılabilir. Dezavantajı pahalı olmasıdır.

Karaciğer biyopsisi: Karaciğer yağlanması teşhisi için en standart tanı yöntemi, dezavantajı invaziv olması ve az risk taşımasıdır.

Kan biyokimyasal testleri: Karaciğer biyokimyasal testleri GOT, GPT, GGT, bilirubin vb. içerir. Anormal değerler sadece hastanın karaciğerinde sorun olduğunu gösterebilir. Ancak karaciğer yağlanması olan bazı hastalarda karaciğer fonksiyon testleri tamamen normaldir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu