Hayata Dair

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi

Karaciğer Yağlanması tedavi edilebilen bir hastalıktır ve erken tanı yolları doğru izlenirse istenmeyen sonuçlardan uzaklaşmış olursunuz

TEDAVİ

Şu anda yağlı karaciğer hastalığının tedavisi yok! Klinik deneylerdeki birçok ilaç arasında büyük bir kategori diyabet ilaçları veya insülin direncini iyileştiren ilaçlardır. Araştırmalar ayrıca bazı ilaçların karaciğer yağlanmasının tedavisinde yardımcı olabileceğini ancak yan etkileri olabileceğini ve ilaç almadan önce yine de profesyonel bir doktora danışmanız gerektiğini bulmuştur.

1. YAŞAM TARZI AYARI:

Diyet kontrolü ve aerobik egzersiz şu anda en etkili ve tercih edilen tedavilerdir. Vücut ağırlığının %7-10’unu kaybetmek karaciğer yağlanmasını ve fibrozisin geri dönüşünü iyileştirebilir, ancak çok hızlı kilo vermek karaciğer yağlanmasını veya karaciğer fibrozunu kötüleştirebilir.

2. PEROKSİZOM PROLİFERATÖRÜ İLE AKTİVE OLAN RESEPTÖRLER (PPAR’LAR):

Pioglitazon ve Rosiglitazon gibi tiazolidinionlar, karaciğer, iskelet kası ve yağ dokusu gibi dokularda PPAR-y nükleer reseptörlerini aktive ederek insülin direncini iyileştirir. Bu ilaçlar, NASH hastalarında yağ birikimi ve inflamasyon üzerinde iyileştirilmiş etkilere sahiptir. Bu tür ilaçların yan etkileri ödemdir ve çok fazla su birikmesi kalbe zarar verebilir, kalp yetmezliğine ve hatta mesane kanserine neden olabilir.

3. E VİTAMİNİ:

Günde 800 SI birim E vitamini, diyabetik olmayan hastalarda steatohepatite yardımcı olabilir. Fakat erkeklerde prostat kanseri riskini artırır.

4. GLİKOZ BENZERİ PEPTİT-1 (GLP-1):

Analoglar insülin sekresyonunu arttırır ve glukagon sekresyonunu azaltır ve faz II klinik deneyler hepatositlerde yağ birikimini iyileştirir.

5. AMELİYAT:

BMI 35’ten büyük olan obez hastalarda, bariatrik cerrahi steatohepatite yardımcı olabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu