Haber

Kocaeli iş dünyası ‘e-fatura ve e-irsaliye’ uygulamalarını KOTO’da öğrendi

Kocaeli iş dünyası ‘e-fatura ve e-irsaliye’ uygulamalarını KOTO’da öğrendi … Doğan; “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yeni dönemde e-fatura, e-irsaliye uygulamaları sistemine zorunlu geçiş yapılarak, dönüşüm sürecine hız verilecektir” dedi. ayrıntılar kentimizde…

Kocaeli iş dünyası ‘e-fatura ve e-irsaliye’ uygulamalarını KOTO’da öğrendi

Yeni yılla birlikte zorunlu hale gelecek olan ‘e-Fatura ve e-İrsaliye’ uygulamaları Kocaeli Ticaret Odası’nda 15. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla düzenlenen seminerde ele alındı. Kocaeli iş dünyası böylelikle, e-uygulamalara hazırlık yaptı

2020 yılı, iş dünyasının e-Dönüşüm uygulamalarına zorunlu geçiş açısından büyük önem taşıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan Genel Tebliğe göre; 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflere, 1.7.2020 tarihi ile e-Fatura ve e-Defter uygulamasına, e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan kullanıcıların 1.1.2020 itibariyle e-Arşiv uygulamasına geçmesi zorunlu tutuluyor. e-İrsaliye için zorunlu başlangıç tarihi ise 01.07.2020 olarak açıklandı.

Koto 15. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla düzenlendi

Kocaeli Ticaret Odası, 15. Meslek Komitesi organizasyonuyla, kentimiz iş dünyasını yeni uygulamalar hakkında kapsamlı olarak bilgilendirmek amacıyla, ‘e-Fatura, e-İrsaliye Bilgilendirme Semineri’ düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen ile birlikte ev sahipliği yaptığı programda Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman, Gelir Kanunları Usul Grup Müdürü Mustafa Küçükbalkaya ve Usul Müdürü Hülya Güngörmüş, Kocaeli iş dünyasını kapsamlı bir şekilde bilgilendirdi. İlginin yoğun olduğu programda, e-Fatura ve e-İrsaliye ile ilgili tüm sorulara yanıt bulundu.

Başkan Doğan: “Dönüşüm süreci hız kazanacak”

Seminerin açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, “Elektronik belge uygulamalarında bütünlüğün sağlanması amacıyla hazırlanan ve resmi gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yeni dönemde e-fatura, e-irsaliye uygulamaları sistemine zorunlu geçiş yapılarak, dönüşüm sürecine hız verilecektir. Söz konusu düzenlemelerle mükelleflerin işlem süreçlerine ilişkin maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına, çevrenin korunmasına yönelik katkılar sunulmasına ve vergi idaresinin elektronik ortamda kayıt dışı ekonomiyle etkin bir şekilde mücadele etmesi de bekleniyor. Bizler de bu süreçte üyelerimizin eksiksiz ve doğru bilgiye ulaşmalarını önemsiyoruz Bu bağlamda, bahsi geçen e-uygulamalar konularında gerçekleştirilen e-Fatura, e-İrsaliye Bilgilendirme Semineri’ne katılımlarınız için sizlere, seminerimizin düzenlenmesinde ve de pek çok konuda katkılarını bizlerden esirgemeyen Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman’a teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“509 numaralı tebliğle zorunlu hale geldi”

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman, toplantının sadece bilgilendirme amacı taşımadığını, burada toplanacak geri bildirimlerin de Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) aktarılacağını ifade ederek; “Yıl 2005, e-uygulamalar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın gündeminde olan uygulamalardı. O zamanlar bu konuyla ilgili birden fazla toplantıya katılmıştım. 2010 yılına gelindi e-defler ve e-fatura ile ihtiyarı olarak ile bu işe başlamış olduk. Sonrasında 2013 yılında bu uygulama zorunlu hale geldi. Bakanlığımızın Vergi Usul Kanunu’ndan aldığı yetkiyle, 19 Ekim 2019’da yayınlanan 509 numaralı tebliğle beraber bu e-uygulamalara biraz zenginlik kazandırdık. Bu tebliğle beraber e-belge uygulamalarının sayısal olarak artırılmasına vesile olduk. Ayriyeten var olanların da kapsamını artırmış olduk. Dolayısıyla muhatap kitle genişlemiş oldu.

Yaman: “Sizden aldığımız geri bildirimleri GİB’e aktaracağız”

Temel mantık elektronik ortam üzerine dönüyor. Stratejik planlarda yer alan kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi 1. parametre. 2. Parametre olarak olayların, işlemlerin kolaylaştırılması, takip- denetim mekanizmasının arıtılması, kağıt tasarrufunun sağlanması ve benzeri konular yer alıyor. Öncelikle şunu önemli olduğu için söylemiş olayım. Bu sunum teşkilatımızın ilk sunumlarından birisi. Daha ziyade burada sizden alacağımız geri bildirimleri uygulama alanı etiketiyle beraber teşkilatımıza, gelir idaresi başkanına iletmek fonksiyonumuz var. Hem bilgilendirme yapacağız hem de sahadaki uygulama sorunlarını sizden aldığımız geri dönüşlerle beraber GİB’e aktaracağız” dedi. Akabinde, Gelir Kanunları Usul Grup Müdürü Mustafa Küçükbalkaya ve Usul Müdürü Hülya Güngörmüş katılımcılara tebliğ ve uygulamalarla ilgili kapsamlı bilgiler vererek, Kocaeli iş dünyasının sorularını yanıtladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu