Hayata Dair

Erken boşalma kontrol edilebilir mi?

Erken boşalma kontrol edilebilir mi? … Erken boşalmanıza fiziksel bir durum neden oluyorsa, altta yatan durumu tedavi etmek yardımcı olacaktır. Bir doktor olası tedavi seçeneklerini önerebilir. ayrıntılar hayaldefterim de…

Erken boşalma kontrol edilebilir mi?

Erken boşalma, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında çok hızlı boşaldığı (geldiği) yerdir. Yaygın bir boşalma sorunudur.

ERKEN BOŞALMA NEDİR?

500 çifti kapsayan bir araştırma, cinsel ilişkiye başladıktan sonra ortalama boşalma süresinin yaklaşık 5 buçuk dakika olduğunu buldu. Erkeklerle seks yapan erkekler için bu süre daha uzun olabilir.

Uluslararası yönergeler, erken boşalmayı eşinize girdikten sonra 1 dakika içinde düzenli olarak boşalma olarak tanımlar.

Ancak, boşalmanız için geçen süreden memnun olup olmadığınıza karar vermek size ve eşinize bağlıdır.

Boşalma süreleri kalıcı bir sıkıntıya neden oluyorsa, bu, tedaviyle çözülebilecek bir sorundur.

ERKEN BOŞALMA TÜRLERİ

2 tip erken boşalma vardır:

Birincil Erken Boşalma – her zaman problemin olduğu yer

İkincil Erken Boşalma (veya “edinilmiş erken boşalma”) – sorunu yakın zamanda geliştirdiğiniz yer

birincil erken boşalmada, ateşli bir erken boşalmanın nedenleri genellikle erken yaşta travmatik bir cinsel deneyim yaşamak gibi psikolojiktir. İkincil erken boşalma hem psikolojik hem de fiziksel faktörlerden kaynaklanabilir. Fiziksel nedenler arasında çok fazla alkol almak ve prostat bezinin iltihaplanması (prostatit) sayılabilir.

TEDAVİ

Erken boşalmanıza fiziksel bir durum neden oluyorsa, altta yatan durumu tedavi etmek yardımcı olacaktır. Bir doktor olası tedavi seçeneklerini önerebilir.

Psikolojik faktörlerin neden olduğu erken boşalmayı tedavi etmek daha zor olabilir. Ancak tedaviye devam eden çoğu erkek, sorunun çözüldüğünü buluyor.

KENDİ KENDİNE TEDAVİ

Tıbbi yardım almadan önce deneyebileceğiniz bir dizi kendi kendine yardım tekniği vardır.

Bu teknikler şunları içerir:

*-Seksten 1-2 saat önce mastürbasyon yapmak
*-Hissi azaltmaya yardımcı olmak için kalın bir prezervatif kullanmak
*-Boşalma refleksini kısaca kapatmak için derin bir nefes almak (boşalma sırasında vücudun otomatik bir refleksi)
*-Eşinizle üstte seks yapmak (boşalmaya yakın olduğunuzda çekilmelerine izin vermek için)
*-Seks sırasında mola vermek ve tamamen farklı bir şey düşünerek dikkatinizi dağıtmak
*-Uzun süreli bir ilişkiniz varsa, çift terapisinden faydalanabilirsiniz.

İlişkinizi etkileyebilecek sorunları keşfetmeye teşvik edileceksiniz ve bunları nasıl çözeceğiniz konusunda tavsiye alacaksınız. Ayrıca erken boşalma alışkanlığını “öğrenmenize” yardımcı olabilecek teknikler de gösterilebilir.

Önerilen İlaç

Kendi kendine yardım teknikleri sorunu iyileştirmezse, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) kullanılabilir. SSRI’lar çoğunlukla depresyonu tedavi etmek için kullanılır, ancak yan etkilerinden biri de boşalmayı geciktirmektir.

Dapoksetin, erken boşalmayı tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir SSRI’dır. “istek üzerine” kullanılabilir. Genellikle cinsel ilişkiden 1 ila 3 saat önce almanız önerilir, ancak günde bir defadan fazla değil.

Dapoksetin işe yaramazsa, doktorunuz “etiket dışı” olarak başka bir SSRI denemenizi önerebilir. Bu, bir ilacın ruhsatlandırıldığından farklı bir amaç için kullanılmasıdır. Doktorlar, hastanın yararına olduğuna karar verirlerse, etiket dışı bir ilaç reçete edebilirler.

Erken boşalma için reçete edilebilecek diğer SSRI’lar arasında paroksetin, sertralin veya fluoksetin bulunur. Tam etkileri elde etmeden önce genellikle bu tür SSRI’ları 1 veya 2 hafta almanız gerekir.

Lidokain veya prilokain kremi gibi anestezik kremler ve spreyler penisinizi daha az hassas hale getirerek yardımcı olabilir. Prezervatifle birlikte anestezik krem kullanmak özellikle etkili olabilir. Bir GP uygun bir krem önerebilmelidir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu