Hayata Dair

Hz Peygamberin getirdiği İnsan Hakları (1’inci bölüm)

Hz Peygamberin getirdiği İnsan Hakları (1’inci bölüm) … “Biz Müslümanlara göre insan haklarının hatları 632 yılında Resullulah (S.A.V.) tarafından, Veda Hutbesinde çizilmiştir. Bu bakımdan insanlık bu çerçeveye ne kadar ulaşabilmiş ise o kadar mutludur…” ayrıntılar hayaldefterim de…
M. Emin DEMİRÇİN

Hz Peygamberin getirdiği İnsan Hakları (1’inci bölüm)

İslâm’da insan hakları ve temel hürriyetler Kur’an ayetleri ve Allah Resulünün açıklama ve uygulamaları ile belirlenmiş olup Asr-1 Saadetten bu yana 14 asırlık bir geçmişe sahiptir.

“Hak ve hürriyetlerinin temelleri olan eşitlik, kardeşlik, hürriyet, adalet…”

Batıda ise insan hakları yüzyıllar süren mücadeleler sonucu Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 1948 yılında kabul edilmesiyle insan hakları ve hukuku uluslararası nitelik kazanmıştır. Peygamber (S.A.V.)’in insan hak ve hürriyetlerinin temelleri olan eşitlik, kardeşlik, hürriyet, adalet, hakkaniyet, can güvenliği, mülkiyet hakkı, şeref ve haysiyetin korunması, aile ve kadın hakları, görev, sorumluluk ve diğer ekonomik ve sosyal hakları vurguladığı Veda Hutbesinde insanlık tarihinin günümüzdeki anlamı ile ilk insan hakları beyannamesi niteliğindedir.

Neye göre insan hakları?

İnsan haklarını kendi değer yargıları ve çıkarlarına göre değerlendiren batı dünyası, çıkarlarına dokunulmadığı yerde, insan hakları meselesini rahatlıkla unutabiliyorlar.

Bugünlerde insan hakları Türkiye’nin gündeminin’ başlarında geliyor. Biz Müslümanlara göre insan haklarının hatları 632 yılında Resullulah (S.A.V.) tarafından, Veda Hutbesinde çizilmiştir. Bu bakımdan insanlık bu çerçeveye ne kadar ulaşabilmiş ise o kadar mutludur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu