Gez-Gör

Havadan Çekilmiş Dünyanın En Muhteşem Fotoğrafları

Havadan Çekilmiş Dünyanın En Muhteşem Fotoğrafları

Wat Chaloem Phra Kiat tapınağı, TaylandWAT CHALOEM PHRA KİAT TAPINAĞI, TAYLAND

“Doi Pu Yak” dağındaki bir sarp kayalığın tepesine inşa edilmiş bu tapınak, bölgenin en nefes kesici manzaralarından birine sahip. Dağın farklı falezlerine yayılmış olan beyaz ve altın rengi pagodalar, diğer Tayland tapınaklarına kıyasla burayı benzersiz kılıyor. Burası son zamanlarda Lampang şehrinin en yeni ve en çekici destinasyonu haline geldi.

Palouse, Washington, ABDPALOUSE, WASHİNGTON, ABD

Palouse, Washington’un kuzeybatısında yer alan ve Idaho’nun bazı bölgelerini de kapsayan önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi. Buğday tarlaları ve inişli çıkışlı tepeler üzerindeki desenler, buranın manzarasına çok sakin ama soyut bir görünüm kazandırıyor. Bu eşsiz manzara, farklı mevsimlerde toprağı işleme aşamalarına göre renk değiştiriyor. Bu özellikleri, bölgeyi popüler bir eko-turizm destinasyonu haline getiriyor.

Auroville, HindistanAUROVİLLE, HİNDİSTAN

Auroville, Şubat 1968’de Güney Hindistan’da “Anne” lakaplı Fransız Mirra Alfassa tarafından kurulmuş evrensel bir bölge. Hiçbir şeyin kimseye ait olmadığı ve herkesin; tüm inançların, tüm politikaların ve tüm milliyetlerin üzerinde barış ve ilerici bir uyum içinde yaşadığı bir şehir. Auroville’in amacı insanlar arasında birlik sağlamak. Burada 52 farklı ülkeden yaklaşık 3.300 kişi yaşıyor.

Stellenbosch, Güney AfrikaSTELLENBOSCH, GÜNEY AFRİKA

Batı Kap’ın tablo güzelliğinde vadileri ve dağ yamaçlarında yer alan bu kasaba, yerel ve uluslararası ziyaretçiler için en popüler destinasyonlardan biri. Üzüm bağları, meyve bahçeleri, Cape Dutch tarzı çiftlik evleri ve devasa Meşe ağaçlarıyla dolu bu eski kasaba, öne çıkan şarap, yemek, sanat ve kültür destinasyonlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Zambezi Nehri, ZambiyaZAMBEZİ NEHRİ, ZAMBİYA

Zambezi, yerel Tonga lehçesinde “Büyük Nehir” anlamına geliyor. Kaynak sularının yer aldığı kuzeybatı Zambiya’dan başlayarak Hint Okyanusu’na dökülene kadar toplam altı farklı ülkeden geçen bu nehir Afrika’nın dördüncü en uzun nehri olmasının yanı sıra Afrika ‘nın doğu yönlü akışı olan en büyük nehri. 2.574 km uzunluğundaki nehrin en dikkat çekici özelliği, dünyanın en muhteşem doğa harikalarından biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri.

Hong Adası, TaylandHONG ADASI, TAYLAND

Tayland’ın güneyindeki Krabi eyaletinde bulunan ada Koh Hong olarak da biliniyor. Bu cennet parçası, oldukça etkileyici kireçtaşı tepeleri, bembeyaz kumsalları ve turkuaz renkli deniziyle nefes kesici bir manzaraya sahip ve bu özellikleriyle ülkenin en muhteşem yerlerinden biri.

Blyde Nehri Kanyonu, Güney AfrikaBLYDE NEHRİ KANYONU, GÜNEY AFRİKA

Mpumalanga’da yer alan 26 km uzunluğundaki bu kanyon, Güney Afrika’nın en olağanüstü doğal alanlarından biri. Alt tropikal bitki örtüsünün hakim olduğu kanyon, ormanlarla kaplı yamaçlar üzerinde yükselen efsanevi kaya oluşumlarına sahip ve ziyaretçilerine bu doğal manzaranın nefes kesici güzelliklerini sunuyor.

Ngorongoro Krateri, TanzanyaNGORONGORO KRATERİ, TANZANYA

Dünyanın en büyük el değmemiş kalderası, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen Ngorongoro Koruma Alanı’nda bulunuyor. Koruma bölgesinde dağlık araziler, savan ağaçlıkları ve ormanlar yer alıyor. Burası; leopar, çita, fil, sırtlan ve nesli tükenmekte olan siyah gergedan gibi hayvanlar için bir cennet.

Okinawa, JaponyaOKİNAWA, JAPONYA

Ülkenin en güneyinde yer alan bu prefektörlük irili ufaklı 160 adadan oluşuyor. Bölge; berrak mavi suları, mercan resifleri, beyaz kumlu plajları ve muhteşem manzaralarıyla ünlü. Sörf, deniz paraşütü, kürek sörfü ve flyboard gibi su sporları için ideal bir yer.

Korhogo, Fildişi SahiliKORHOGO, FİLDİŞİ SAHİLİ

Nüfusu 160.000’in üzerinde olan Korhogo, Fildişi Sahili’nin en büyük şehirlerinden biri. Savanalara ve ormanlara ev sahipliği yapan şehirde, sık bitki örtüsünün içinden geçen birçok yürüyüş yolu bulunuyor.

Yuanyang Çeltik Terasları, ÇinYUANYANG ÇELTİK TERASLARI, ÇİN

Çeltik yetiştirilen bu teraslar Yunnan eyaletinde bulunuyor. Bu teraslar, 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen Honghe Hani ana bölgesini oluşturuyor. Güneş ışığının tarlalardaki suların yüzeyindeki yansımaları sırasında ortaya çıkan harika manzaralar gerçekten de büyülü.

Torta Genovese di a Parata, Ajaccio, FransaTORTA GENOVESE Dİ A PARATA, AJACCİO, FRANSA

1500’lü yıllarda inşa edilen Torra di a Parata ya da diğer adıyla Parata kulesi, en önemli Ceneviz kulelerinden biri. Korsanların ve diğer işgalcilerin saldırılarına karşı bir kıyı savunması olarak hizmet etti. Kule, muhteşem bir deniz manzarasına sahip ve bölgeyi çevreleyen hayranlık uyandırıcı birbirinden çeşitli alanı buradan izleyebilirsiniz.

Kotor Körfezi, KaradağKOTOR KÖRFEZİ, KARADAĞ

Boka adıyla da bilinen bu bölge, hayranlık uyandıran manzarası ve tarihiyle Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Sokaklarında müzeler, kiliseler ve Venedik sarayları gibi birçok cazibe merkezi bulunuyor.

Montserrat, İspanyaMONTSERRAT, İSPANYA

Sayısız zirvesiyle bu sıradağlar Katalonya bölgesinde yükseliyor. Avrupa’daki birkaç siyah Meryem tasvirinden biri olan Montserrat Bakiresi heykeline ev sahipliği yapan Benedict Manastırı Santa Maria de Montserrat burada bulunuyor. Çokça tanınan bir başka cazibe merkezi de Antik Dünya ve Orta Doğu’nun arkeolojik eserlerini koruyan Montserrat Müzesi.

Cannes, FransaCANNES, FRANSA

Fransız Riviyerası’nda bulunan bu göz alıcı şehir, ev sahipliği yaptığı Uluslararası Film Festivali’yle ünlü. Le Suquet, Boulevard de la Croisette, Rue d’Antibes ve Musée de la Castre, bölgenin görülmesi gereken yerlerinden bazıları. Sinemanın başkenti Cannes aynı zamanda harika kumsalları, sayısız kafeleri ve lüks mağazalarıyla turistleri cezbediyor.

Bunyonyi Gölü, UgandaBUNYONYİ GÖLÜ, UGANDA

Ülkenin güneybatı kesiminde ve Ruanda sınırının yakınında bulunan bu güzel göl, Afrika’nın ikinci en derin gölü olarak biliniyor. Dört bir yanında yerel kabilelerin yiyeceklerini yetiştirdiği muhteşem yeşillikteki teraslar uzanıyor. Gölün içinde 29 harika ada bulunuyor.

Port Glaud, SeyşellerPORT GLAUD, SEYŞELLER

Bu harika sahil kasabası, Mahé Adası’nın kuzeybatı ucunda yer alıyor. Port Launay, Baie Ternay Deniz Parkı ve Morne Seychellois dağı gibi muhteşem yerleriyle tanınıyor.

Güney TaylandGÜNEY TAYLAND

Burası; görkemli plajları, gece hayatı, doğa parkları, yağmur ormanları ve muhteşem dağlık adalarıyla ziyaretçiler arasında oldukça popüler. Güney’in muhteşem manzaralara sahip sahil şeritleri, Andaman Denizi ve Tayland Körfezi ile taçlanıyor.

San Blas Adaları, PanamaSAN BLAS ADALARI, PANAMA

Karayip denizinde yer alan takımadalarda 300’den fazla ada ve çok sayıda zarif plaj bulunuyor. Yelken, adalar arasında dolaşmanın en kolay yolu. İnanılmaz bir dalış deneyimi sunan Isla Perro, San Blas’ın en çok ziyaret edilen beyaz kumlu plajlarından biri.

Dunvegan Kalesi, İskoçyaDUNVEGAN KALESİ, İSKOÇYA

Skye Adası’nda bulunan bu kale, MacLeod klanının nesiller boyu ikamet ettiği 800 yıllık yuvası. Kalenin çevresi de muhteşem bahçelerin, orman patikalarının, dağların ve denizin bir araya gelmesiyle göz dolduruyor. İç duvarlarını harikulade resimler süslüyor ve Fairy Flag ve Sir Rory Mor’un boynuzdan yapılma sembolik içki kabı gibi pek çok antikaya da ev sahipliği yapıyor.

Romagna, İtalyaROMAGNA, İTALYA

Romagna’nın antik köyleri, diğerlerinin yanı sıra hisarlar, kaleler, soylu saraylar ve kuleler gibi benzersiz güzelliklere sahip. Deniz ve tepelerle çevrili bu bölge, iyi korunmuş kültürel mirasıyla mükemmel bir deneyim vaat ediyor.

Petty Limanı, Newfoundland, KanadaPETTY LİMANI, NEWFOUNDLAND, KANADA

Tablo güzelliğindeki bu kasaba, Avalon Yarımadası’nın doğu kıyısında bulunuyor. Doğayı sevenler için mükemmel bir yer ve Petty Limanı Mini Akvaryumu, sahil kayalıkları ve fiyortlar gibi birçok muhteşem güzelliklere sahip.

Andøya Adası, NorveçANDØYA ADASI, NORVEÇ

Vesterålen takımadalarındaki bu uzak kuzey adasının doğal güzelliği, beyaz kumlu plajlarından, engebeli dağlarından ve okyanusun uçsuz bucaksız genişliğinden geliyor. Bisiklete binmekten keyif alanlar için muhteşem manzaralar sunan bir patikası var. Ayrıca, muhteşem gün batımını hayranlıkla izleyebileceğiniz popüler zirvesi Måtinden’e giden bir yürüyüş rotasına da sahip.

Miraflores, PeruMİRAFLORES, PERU

Lima eyaletinde bulunan Miraflores bölgesi, Pasifik Savaşı sırasında Peru ve Şili arasındaki şiddetli çatışmaların yaşandığı yer olduğu için “Kahraman Şehir” olarak da biliniyor. Banliyö; harika bahçeleri, sahil manzaraları ve gece hayatı ile turistleri cezbediyor.

Higashitagawa Bölgesi'ndeki Sulak Alanlar, JaponyaHİGASHİTAGAWA BÖLGESİ’NDEKİ SULAK ALANLAR, JAPONYA

Yamagata Prefektörlüğünde bulunan sulak alan bölgesinin nefes kesici havadan görünümü. Bu bölgenin diğerlerinden ayrılan ekosistemi, su depolaması ve pek çok bitki örtüsüyle hayvan için yaşam alanı olması gibi farklı özellikleriyle tanınıyor.

Tokamachi'deki çeltik terası, JaponyaTOKAMACHİ’DEKİ ÇELTİK TERASI, JAPONYA

“Bin katlı çeltik tarlaları” olarak da bilinen bu popüler turistik yer muhteşem manzaralar sunuyor. Geniş teraslarda Uonuma Koshihikari çeltiği yetişiyor. Tarım makinelerinin burada çalışması oldukça zor olduğundan tarım işlerinin çoğu günümüzde bile hala geleneksel yöntemlerle yapılıyor.

Bay Adaları, Yeni ZelandaBAY ADALARI, YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’nın North Adası’nın doğu kıyısında bulunan Bay Adaları toplamda 144 adayı içine alan bir bölge. El değmemiş mavi suları bazı şaşırtıcı deniz yaşamı türlerine ev sahipliği yapıyor. Çeşitli su aktiviteleriyle bölge oldukça popüler bir tatil yeri.

Nusa Dua, EndonezyaNUSA DUA, ENDONEZYA

Popüler bir tatil bölgesi olan Nusa Dua, Bali’nin güney kesiminde bulunuyor. Büyüleyici plajları ve turkuaz rengi sularıyla plaj tutkunları için bir cennet.

Akvaryum Koyu, TürkiyeAKVARYUM KOYU, TÜRKİYE

Ege Denizi’nin Akdeniz ile buluştuğu Türkiye’nin güney kıyısındaki Datça Yarımadası’nda bulunan bu güzel koy, misafirlerine canlı su altı yaşamını izleme şansı sunan berrak sularıyla tanınıyor.

Segla Dağı, NorveçSEGLA DAĞI, NORVEÇ

Senja adasındaki sivri uçlu Segla dağı, yaklaşık 639 metre yüksekliğinde. Zirveye ulaşmak için balıkçı köyü Fjordgard’dan dik bir yürüyüş gerekiyor ancak zirvenin sunduğu manzara nefes kesici.

Nā Mokulua, Hawaii, ABDNĀ MOKULUA, HAWAİİ, ABD

Mokulua olarak da bilinen Nā Mokulua, Hawaii Adaları’ndaki Oahu’nun rüzgardan korunaklı kıyısında bulunan iki küçük ada. Bu güzel adalar aynı zamanda koruma altındaki deniz kuşları için koruma alanı ve adalardan yalnızca biri turistik olarak gezilebiliyor.

Sina Dağı, MısırSİNA DAĞI, MISIR

Sina Dağı zirvesinin gün doğumunda havadan görünümü. Bu engebeli tepe, Asya ile Afrika arasında kara köprüsü görevi yapan çarpıcı Sina Yarımadası’nda yükseliyor.

Romsdal, NorveçROMSDAL, NORVEÇ

Romsdal fiyordu, Norveç’in en uzun fiyortlarından biri ve bu geniş açılı fotoğraf, sabahın erken saatlerindeki görkemiyle muhteşem doğa harikasını gözler önüne seriyor.

Thun Gölü, İsviçreTHUN GÖLÜ, İSVİÇRE

Bu sakin Alp gölünün kıyıları tablo güzelliğindeki kasabalar, çarpıcı kiliseler ve fotoğrafta da görüldüğü gibi yemyeşil üzüm bağlarıyla bezeli.

Channel Country, AvustralyaCHANNEL COUNTRY, AVUSTRALYA

Avustralya’nın kırsal kesimlerinden biri olan Channel Country, çarpıcı manzaralarıyla tanınıyor. Bu fotoğrafta, Channel Country’nin havadan izleyenlere görsel bir ziyafet yaşatan örgülü kanalları görülüyor.

Weybridge, Vermont, ABDWEYBRİDGE, VERMONT, ABD

Weybridge, Vermont, ABD’de baharda bir akçaağaç gölgesini gördüğümüz çarpıcı bir kuş bakışı görünüm

Kingston, AvustralyaKİNGSTON, AVUSTRALYA

Murray Nehri, Güney Avustralya’nın Riverland bölgesinde akarken yanından geçtiği ağaçların güz renklerini yansıtıyor. Murray Nehri, 2.508 km boyunca uzanıyor ve Avustralya’nın en uzun nehri.

Wailua Şelalesi, Hawaii, ABDWAİLUA ŞELALESİ, HAWAİİ, ABD

Hawaii’deki Kauai Adası’nda, Hawaii adalarında girilebilir tek nehir olduğu söylenen Wailua Nehri, yağmur ormanından bir uçurumun kenarından en az 24 metre aşağıdaki büyük havuza dökülüyor. Özellikle yağmurun yoğun olduğu mevsimde Wailua Nehri Eyalet Parkı’nda bu iki şelale birleşebiliyor.

Tumpak Sewu şelalesi, Java, EndonezyaTUMPAK SEWU ŞELALESİ, JAVA, ENDONEZYA

Java dilinde bu şelalenin adı “bin şelale” anlamına geliyor. Şelale, Endonezya bölgesinin en yüksek dağlarından biri ve aktif bir yanardağ olan Semeru’nun hâkimiyetinde.

Sumilon Adası, FilipinlerSUMİLON ADASI, FİLİPİNLER

Bu ada, Filipinler’in 1974’te kurulan ilk deniz koruma alanı. Kristal gibi berrak suları ve mercan kayalıklarıyla ünlü.

Pilbara, Batı AvustralyaPİLBARA, BATI AVUSTRALYA

Dünyanın en eski yüzey kayalarından bazıları Pilbara’da. Bu bölge, her yıl dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor ve bazen taşkına yol açan hortumlarla çalkalanıyor.

MaldivlerMALDİVLER

Ülkenin takımadasında 26 atole bölünmüş ve okyanusta 90.649 kilometrekare alana yayılmış 1100 mercan adası var.

Goat Adası, Leigh, Yeni ZelandaGOAT ADASI, LEİGH, YENİ ZELANDA

Te Hāwere-a-Maki in Māori adıyla da bilinen ada, Yeni Zelanda’nın Rodney-Okakari Burnu Deniz Rezervi adlı ilk deniz rezervi içinde. Kristal berraklığındaki sularında kapanlevrek, denizkestanesi ve iğneli vatoz gibi balıklarla göz göze gelebileceğiniz bölge, şnorkelle dalış ve tüplü dalış yapanlar arasında popüler.

Büyük Bahama Kıyıları, BahamalarBÜYÜK BAHAMA KIYILARI, BAHAMALAR

Takımada iki büyük kireçtaşı yaylası olan Büyük ve Küçük Bahama Sahillerine ev sahipliği yapıyor. Büyük Sahil, sığ suyun üzerinde kalın bir kireçtaşı katmanına sahip.

Dugi Otok, HırvatistanDUGİ OTOK, HIRVATİSTAN

43 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindeki ada “Uzun Ada” olarak da anılıyor ve Adriyatik Denizi’nin en büyük adalarından biri.

Bungle Bungle Tepeleri, Kimberley, AvustralyaBUNGLE BUNGLE TEPELERİ, KİMBERLEY, AVUSTRALYA

Bantlı demir oluşumları olarak da bilinen tepeler Purnululu Ulusal Parkı içinde yer alıyor. Gri ve turuncu şeritlerin bulunduğu oluşumlar ancak 1982 yılında dünyaca tanınır hale geldi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu