Gez-Gör

Santa Barbara – İzmit – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirasları

Santa Barbara – İzmit – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirasları … “4 Aralık 235’te gerçekleşen bu olayın anısına çeşitli törenler yapılır ve madenciler duvar ustaları ile topçu birlikleri gibi bazı meslek grupları Santa Barbara’yı meslek piri ilan ederler.” ayrıntılar hayaldefterim de…

Santa Barbara – İzmit – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirasları

Santa Barbara, Hristiyanlığı kabul eden ilk dört azizeden birisidir. Yaşamının büyük bölümünü MS. II. yy.’da Bithinya‘nın merkezi Nicomedia‘da (İzmit) geçmiştir. Putperest babası, kızının Hristiyanlığı seçmesi üzerine Santa Barbara‘yı cezalandırmak için üç pencereli bir kuleye kapatmıştır. Ancak; kızının hapsedilmesine rağmen dininden vazgeçmediğini gören baba Dioscuros, mahkeme kararıyla Santa Barbara‘yı kendi elleriyle öldürür.

“Madenciler Santa Barbara’yı meslek piri ilan ederler”

Kızını öldürmekten dönen Dioscuiros‘a bir yıldırım çarpar ve yanarak can verir. 4 Aralık 235’te gerçekleşen bu olayın anısına çeşitli törenler yapılır; Ve madenciler duvar ustaları ile topçu birlikleri gibi bazı meslek grupları Santa Barbara‘yı meslek piri ilan ederler. Barutun maden ocaklarında kullanımı ile patlamanın çıkardığı ses gök gürültüsünü ve yıldırımı hatırlatması nedeniyle 4 Aralık Avrupa’da Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır.

Çeşitli Avrupa kaynaklarına göre ömrünü Nicomedia‘da (İzmit) geçirip burada öldüğü belirtilen Santa Barbara ile ilgili günümüze kadar gelen herhangi bir yapı kalıntısı mevcut değildir.

Roma döneminde Nicomedia (İzmit) dünyanın dört büyük kentinden birisidir. Ancak geçirdiği depremler ile kent büyük ölçüde tahrip olduğundan günümüze kadar gelebilen Santa Barbara‘nın hapsedildiği ve kaynaklarda geçtiği üzere üç pencereli özellikleri taşıyan kulenin bugün yıkılmış olduğu düşünülmektedir. Ancak Şehitler Korusundaki üç pencereli kule bahsedilen kuleye benzetildiğinden temsili olarak burası Hristiyan ve Ortodoks din adamları tarafından ziyaret edilerek ayinler düzenlenmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu