Gez-Gör

Açıkhava Ahşap Heykeller – Değirmendere Eski yalı mahallesi

Açıkhava Ahşap Heykeller – Değirmendere Eski yalı mahallesi … Değirmendere’de ilki Temmuz 1993’te düzenlenen uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu geleneksel olarak devam etmektedir. ayrıntılar hayaldefterim de…

Açıkhava Ahşap Heykeller – Değirmendere Eski yalı mahallesi

Değirmendere’nin 100 yıllık yerleşim yeri olan Eski Yalı Mahallesi kısmen restore edilerek beldenin tarihi mirası yaşama döndürülmeye çalışılmaktadır.

Eski evlerin çevrelediği içinde yüz yıllık çınarların bulunduğu bu alana 600 kişilik amfi tiyatro yapılmış, mekan sinema, tiyatro, toplantı amaçlı kullanılmaktadır. Amfi tiyatro yanında restore edilen eski Değirmendere Evi bir süre kütüphane ve sanat evi olarak kullanılmış; şimdi ise Değirmendere Başkanlık sarayı olarak kullanılmaktadır

Değirmendere’de ilki Temmuz 1993’te düzenlenen uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu geleneksel olarak devam etmektedir.

Sempozyum sonunda katılan eserlerle belde sahilindeki parklar ile Çınarlık meydanını süslemekte ve Açık Hava Ahşap Heykel Sergisini oluşturmaktadır.

Ancak 17 Ağustos 1999 depreminde Değirmendere en çok hasar gören yerleşim merkezlerinden biri olmuş ve eserler geçici olarak beldenin ve İzmit’in bazı yerlerine taşınmıştır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu