Gez-Gör

Erciyes Dağı-Doğa harikası Türkiye’nin 5’inci büyük dağı

Erciyes Dağı-Doğa harikası Türkiye’nin 5’inci büyük dağıDoğa harikası, her mevsim bembeyaz zirvesiyle bulutlara uzanan Erciyes Dağı’dır. 30 milyon yıl önceki patlamaları sayesinde Kapadokya’nın oluşmasını sağlayan Erciyes (3917 m) sönmüş bir volkandır. ayrıntılar kent defterinde…Erciyes kayak haritası

Erciyes Dağı-Doğa harikası Türkiye’nin 5’inci büyük dağı

Kış turizmi ve yayla şenliğinin merkezi…

Erciyes Dağı; bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azameti ile Kayseri’nin sembolüdür. İç Anadolu Bölgesinin birinci, Türkiye’nin 5. büyük dağı unvanına sahip olan Erciyes Dağı hem kış turizmi hem dağ tırmanışı hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Roma İmparatorluğu döneminde ismini antik Yunanca Argaeus kelimesinden alan Erciyes Dağı, Kayseri’nin 20 km güneyinde Türkiye’nin en güzel ve görkemli dağlarından biridir. 3.917 metre yüksekliğindedir. Erciyes Kayak Merkezi, tüm altyapısını kış ve yaz mevsimlerine hazır olup tüm yıl boyunca spor aktivitelerine açıktır. Erciyes ziyaretçileri için dört duyunun tamamı için bir kazan-kazan, çünkü nadir görülen plantasyonun ve muhteşem dağ manzarasının görsel gösterisinde gözlerinizi kamaştıracaktır.

Erimeyen kaliteli karda kayak
Erimeyen kaliteli karda kayak

İç Anadolu şehri Kayseri’nin güneyinde yer alan Erciyes dağını ziyeret etmenin en iyi zamanı Mayıs ve Ekim ayları arasıdır.

Erciyes Dağının özellikleri: Aktif olmayan bir yanardağ, İç Anadolu’nun en yüksek zirvesidir. Kuzey yamacında 700 metrelik bir dağ buzulu, 2100-2900 metre yüksekliğindeki doğu yamacında kış sporları merkezi olan Tekir platosu bulunmaktadır. Teleferikten Cobaninine’deki kamp alanına yürüyüş kış aylarında yaklaşık 2-3 saat sürer. Seytan Deresi’nin başındaki Çobaninine’den Mola tasi’ye tırmanış bir saat sürer ve kros kayaklarına tırmanmak popülerdir. Buradan, daha küçük zirvenin zirvesine ulaşmak yaklaşık 2-3 saat sürer. Kış aylarında Seytan Deresi’nde ve ilkbaharda (Mayıs ve Haziran) çığ tehlikesi vardır, düşen kayalardan dolayı kask takmak gerekir.

erciyes daginda tırmanma
erciyes dağında tırmanma

Ulaşım ve Konaklama: Kayseri’ye İstanbul ve Ankara’dan karayolu, tren ve uçakla ulaşılabilir. Tekir platosunda telefon bağlantılı, ısıtmalı 100 yataklı bir dağ tesisi ve ayrıca 100 odalı yeni bir otel bulunmaktadır. Kayseri’de çok sayıda otel ve restoran bulunmaktadır.

Tırmanma Ekipmanları: Krampon, halat, çekme, kask, çeşitli güvenlik ekipmanları (buz burgu ve çekiç gibi) ve kamp ekipmanları.

Tekir platosundan tırmanma: Bu en güvenli yükseliş. Hisarcık üzerinden ulaşılabilen dağ tesisi, Kayseri’ye 25 km uzaklıktadır. Tesisten çıkış ve iniş yaklaşık 8-10 saat içinde tamamlanabilir. Kuzey-batı cephesine tırmanmak biraz daha zor ama çok keyifli bir tırmanış. Kayseri’den Akılaryurdu üzerinden Hacılar’a, sonra da Sütdonduran Platosu’na (2850 m.) Gidin. Burada kamp kurulabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu