Gez-Gör

Trieste kentinde İtalyanın tercih edilen yaz içeceği: Spritz

Trieste kentinde İtalyanın tercih edilen yaz içeceği: Spritz … “Çoğu zaman Adriyatik Denizi üstünde gün batımını kovuşturmak ve son olarak vakaları yakalamak için, bardan birinde, Trieste’deki Piazza Unita’da arkadaşlarınız ve ailenizle bir randevumuz var…” ayrıntılar hayaldefterim de…

Trieste kentinde İtalyanın tercih edilen yaz içeceği: Spritz

Kökeni “Spritz” Trieste ve geri kalanının ortak bir içeceği TRIVENETO (Şimal İtalya’daki Friuli-Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige ve Veneto’dan oluşan bölge) Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zamanından kalmadır.

Avusturya İmparatorluğu askerleri, daha ilkin ne denir diye yazdılar. “Republica Serenissima”, “Repubblica di Venezia” yahut “Sırp Cumhuriyeti di San Marco” 1815’ten 1866’ya kadar Lombardo-Veneto Saltanatının bir parçası olan başkenti olarak Venedik ile beraber bir İtalya öncesi devlet, bölgenin şaraplarından daha düşük alkol dereceli bir bira içmeye alışmıştı. Yüksek alkol içeriğini azaltmak için, yöresel şarap ondan sonra kulüp sodasıyla (seltz) yahut hazır olarak temin edilebilir. “Acqua frizzante” (köpüklü maden suyu) normalde 1: 3 oranında, üç parça köpüklü maden suyu başına 1 norm şarap; oradan tercih edilen Kuzeydoğu İtalyan içki isminin kökeni “Oturtma” Avusturya / Alman fiilinden türemiştir. Spritzen; Sıçrama, püskürtme, hamle yahut fışkırtma anlamları hayata merhaba dedi.

İtalya’nın Trieste kentinde bu içme geleneğini koruduk OturtmaBilhassa o zamandan beri sıcak yaz günlerinde. İtalyan Şimal-Şark’nun öteki bölgelerinde, Milano’ya kadar hala bilinir ve “vin sprizzato” (spritzed şarap) olarak adlandırılır.

Spritz Veneziano

1919’da 1. Fiera Campionaria di Padova’da tanıtılan Aperol’ün (İtalyan aperitifi) yaratılmasıyla 1920-1930 yıllarında, benzer bir ismi taşıyan yeni bir kokteyl, “Spritz con Aperol” hayata merhaba dedi. yeni içeceği ve satışlarını artırın.

3 parça Prosecco (Trieste civarlarındaki Prosecco’da üretilen bir köpüklü şarap), 2 parça Aperol (Campari ile ikame edilebilir) ve bir parça buz küpü ile servis edilen 1 parça Köpüklü Maden Suyu’ndan oluşan yeni kokteyl, 2011 senesinde Internasyonal Barmenler Donanması’ne (IBA) tescil edildi ve resmi ismi verildi. “Spritz Veneziano”.

70’lerin ve 80’lerin sıcak yazları havuzda yahut plajda, annem yalnız 50’lerin meşhur İtalyan sloganını söylemek mecburiyetinde bırakıldı. “Ah, Aperol!” Babamın en sevilmiş olduğu içeceği alabilmesinin işareti olarak.

Zira Spritz ve Aperol Spritz canlandırıcı ve ikincisi soğuk olarak hazırlanmalı, bu içecekler Kuzeydoğu İtalya’da tercih edilen yaz içeceğidir. Özgün iken Spritz En sevdiğiniz yiyecek ile tamam tamam (beyaz şaraplar en iyi balık ile çifti), Aperol Spritz yaz akşamı partiniz yahut mangalınızla geçireceğiniz bir kokteyl değil! Bu benzeri olmayan içeceği bir öğünle sokmaya çalışmak felakete dönüşecektir.

Aperol Spritz yahut resmi kokteyl adıyla bilinmiş olduğu şeklinde Spritz Veneziano Aperol’ün acı lezzeti hiçbir yiyeceğe müsait olmadığından, iştahınızı canlandırmak için öğle yahut akşam yemeğinden ilkin bir toplumsal aperatifdir. Çoğu zaman Adriyatik Denizi üstünde gün batımını kovuşturmak ve son olarak vakaları yakalamak için, bardan birinde, Trieste’deki Piazza Unita’da arkadaşlarınız ve ailenizle bir randevumuz var. Spritz con Aperol En sevdiğimiz restoran Spiller’de akşam yemeğine gitmeden ilkin.

Orijinali tercih edip etmediğiniz Spritz yahut en yeni sürüm Spritz Veneziano, görevli bir halde içmeyi ihmal etmeyin.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu