Gez-Gör

Amsterdam’ın en güzel parkları ve yeşil alanları

Amsterdam’ın en güzel parkları ve yeşil alanları … Rembrandtpark, Oosterpark ve Park Frankendael’e barbekü getirebilir veya Vondelpark ve Amsterdam Bos’taki açık hava tiyatrosunun tadını çıkarabilirsiniz. ayrıntılar hayaldefterim de…

Amsterdam’ın en güzel parkları ve yeşil alanları

Amsterdam kompakt bir şehir olabilir, ancak her biri tramvay, turist ve ticari cazibe gürültüsünden bir mola sunan 30’dan fazla parkı kapsamaktadır. Batı kenarındaki Westerpark’tan şehrin güney eteklerindeki Amsterdam Bos’a kadar nerede dolaşırsanız dolaşın biraz yeşil alan var. Rembrandtpark, Oosterpark ve Park Frankendael’e barbekü getirebilir veya Vondelpark ve Amsterdam Bos’taki açık hava tiyatrosunun tadını çıkarabilirsiniz. Sadece bir piknik ve arkadaşlarınızla çimlerin üzerinde serinlemek mi istiyorsunuz? İşte Amsterdam’da kaçmak için en iyi yerlerden bazıları.

Vondelpark –Amsterdams Vondelpark -

Amsterdam’ın “yeşil akciğeri” şehrin kalbinde yer alan Leidseplein’in hemen güneyinde yer alan 120 dönümlük bir barış vahasıdır. Yerliler tarafından sevilen ve yılda yaklaşık 12 milyon turist tarafından ziyaret edilen park, 1865’te Nieuwe Parkı olarak açıldı. Daha sonra 17. yüzyıl Hollanda oyun yazarı Joost van den Vondel’den sonra yeniden adlandırıldı. Havuzlar, çeşmeler, oyun alanları ve geniş yeşil alanların yanı sıra bir paten kiralama mağazası, açık hava tiyatrosu ve 70’ten fazla gül çeşidine sahip gül bahçesi bulacaksınız. Yemek seçenekleri arasında Blauwe Theehuis, Café Vertigo, Vondelpark3, De Vondeltuin ve Groot Melkhuis ile fitil sosisli sandviç ve dondurma arabaları bulunmaktadır.

Amsterdam Westerpark -Westerpark –

Doğa, şehrin batı kenarında geniş bir yeşil alan olan Amsterdam’ın ilk belediye parkında kültürle buluşuyor. 1845 yılında açılan park, bir zamanlar şehrin gaz işlerini barındıran ve şu anda yıl boyunca festivallere ve pazarlara ev sahipliği yapan 13 kırmızı tuğla, neo-rönesans tarzı binalarda kurulmuş bir kültür merkezi olan Westergasfabriek’i kapsıyor. Bir çeşme ile bir havuzda yüzen başsız bir kadın bir konuşma başlatıcısı, bir sevişme hayvanat bahçesi ve yürüyen gölet her yaştan çocuklar için eğlenceli sunuyor. Kültür parkının kalıcı armatürleri arasında Troost Bira Fabrikası, Westerunie gece kulübü ve Het Ketelhuis sinemasının yanı sıra çok sayıda restoran ve diğer eğlence mekanları bulunmaktadır.

Oosterpark –Amsterdam Oosterpark -

Surinam, Türkiye, Fas ve Doğu Avrupa yerlileri her Pazar akşam saat 13.00’de Doğu Amsterdam’daki bu büyük parkta “konuşmacının taşı” na girince Amsterdam’ın çeşitliliği tam olarak sergileniyor. İngiliz manzara tarzında tasarlanan Oosterpark, gri balıkçıllar ve birkaç nadir, vahşi papağan tarafından doldurulmuş bir gölet ile doğal bir his veriyor. Çok sayıda anıt arasında, 1861’de Hollanda’daki köleliğin kaldırılmasını anan ve 2004’te Müslüman bir aşırılık yanlısı tarafından öldürülen ressamın uzak bir kuzeni olan Theo van Gogh onurlandırıldı. Akarsular, yürüyüş yolları ve çocuk havuzu, Vondelpark veya Westerpark’tan daha az turistle bunu serinlemek için harika bir yer haline getiriyor – Temmuz ayında Oosterpark’ın şehrin en büyük dünya müzik etkinliği olan Amsterdam Roots Festivali’ne ev sahipliği yapması dışında.

Amsterdam Sarphatipark -Sarphatipark –

Yahudi hayırsever Samuel Sarphati, canlı De Pijp’te bu küçük, bakımlı mahalle parkını inşa etmek için önemli savaşlar yaptı. İki blok yeşil dikdörtgen, Heineken Experience’ın arkasında, Albert Cuyp pazarından sadece birkaç blok ötede; şehrin en büyük açık hava sokak pazarından gelen bir piknik için iyi bir yer haline getiriyor. Dr. Sarphati’nin bir anıtı, hayırseverlerin 19. yüzyılda parkı yaratmaya olan bağlılığına tanıklık eden bir odak noktasıdır.

Amsterdam Bos –Amsterdam-Amsterdam Bos -

Şehrin güney eteklerinde, Amsterdam Bos veya Amsterdam Ormanı’nda, yemyeşil çayırlar, dolambaçlı bisiklet yolları ve bisiklet kiralama tesisleri, organik keçi çiftliği ve evcil hayvanat bahçesi, iki peynir çiftliği ve çok sayıda göl, yüzme havuzu bulunmaktadır ve spor tesisleri. Grote Vijver Gölü’nde kano veya pedallı bot kiralayabilir, iki ahırdan birinde at kiralayabilir, yaz aylarında açık hava tiyatrosunda bir oyun görebilir veya kışın yapay bir dağdan aşağı kayabilirsiniz. Joggers ve jimnastikçiler için özel bir rotada çitler, yatay çubuklar, halkalar ve denge kirişleri bulunur. Çıplak güneşlenenler için De Amstelveense Poel Gölü yakınlarında bir yama ayrıldı.

Amsterdam Rembrandtpark -Rembrandtpark –

Amsterdam’ın benzer şekilde adlandırılan parti meydanı gibi Rembrandtpark, Hollanda’nın en ünlü Altın Çağ sanatçılarından birini anıyor. Rembrandtplein’den farklı olarak, Batı Amsterdam’daki bu pastoral vaha turistler tarafından büyük ölçüde göz ardı edilir. Parkın her yerine dağılmış, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla bağlanan ve göletler ve oyun alanlarıyla süslenmiş Rembrandt’ın birkaç heykeline sahiptir. Rembrandtpark, bol miktarda kuş ve vahşi yaşamın yanı sıra; Amsterdam’ın en eski evcil hayvanat bahçesine ve su oyun alanı; Ve çocuklar için tırmanma piramidine sahip şehrin oyun alanlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Hortus Botanicus –Amsterdam Hortus Botanicus -

Dünyanın en eski botanik bahçelerinden biri, Doğu Amsterdam’da şifalı bir bitki bahçesi olarak kurulduğunda 1638 yılına kadar uzanan köklere sahiptir. Dört yüzyıl sonra, 6.000’den fazla yerli ve yerli olmayan ağaç ve bitki; “birçoğu Hollanda Doğu Hindistan Şirketi tüccarları tarafından dünyanın dört bir yanından ithal edilene kadar Avrupa’da bilinmeyen”; yemyeşil seralarda ve açık bahçelerde gelişiyor. Bir serada yüzlerce kelebek uçarken, dev bir sera üç farklı tropik iklim için koşullar yaratır. 154 yaşındaki bir zambak çiçeğini açmak için alacakaranlıkta ziyaret edin. Bitkiler tutkunuz olmasa bile, Hortus’un havadar kafesi The Orangery; bahçeye açılan geniş bir dış terasa sahip öğle yemeği veya içecekler için rahat bir mekandır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu