Gez-Gör

Aya Elena Kilisesi – Konya Kültür kenti – Türkiye’nin Dünya Mirası

Aya Elena Kilisesi – Konya Kültür kenti – Türkiye’nin Dünya Mirası … Kilisenin ana kubbesinde kilisenin dört sütunu üzerinde üç nef vardır. Kilisede kereste, apsis ve ana alanı ayıran ahşap sıva örgüsü üzerinde süslü bir sıva ile sandalye vaaz sanatsal bir başyapıttır. ayrıntılar hayaldefterim de…

Aya Elena Kilisesi – Konya Kültür kenti – Türkiye’nin Dünya Mirası

Bizans İmparatoru’nun annesi İsa’nın doğumundan 327 yıl sonra Helena, hac için Kudüs’e giden yol, Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait oyma tapınakların Hıristiyanların Sille’de bir tapınak inşa etmeye karar verdikleri Konya’da durdu. Mihail Arkhankolos adına kilisenin temelini atma töreninde mevcut. Yüzyıllardan günümüze kadar kilisede onarımlar görülüyor. Kilisenin onarımı, iç yapısı üzerine Yunanca harflerle yazılmış bir Türk yazıtı kilisenin tarihi hakkında bilgi vermektedir.

Bu yazıt 1833 tarihlidir. Kilisenin zorunlu tamiratı, Osmanlı Padişahı Sultan Mecit Dönemi’nde kilisenin dördüncü kez onarıldığı yazıtta üç satırlık bir yazıt vardır. Sille kesme taş kilise ile yapılmış. Odalar avludaki kayaya oyulmuştur. Kuzeye açılan kilise kapılarının dış narteksine girildi. Burada kadınların rolü iki yönlü taş merdivenler. Kilisenin ana kubbesinde kilisenin dört sütunu üzerinde üç nef vardır. Kilisede kereste, apsis ve ana alanı ayıran ahşap sıva örgüsü üzerinde süslü bir sıva ile sandalye vaaz sanatsal bir başyapıttır. Peygamber kubbesi geçişleri ve taşıyıcı ayaklar. İsa, Peygamber. Meryem Ana ve havarilerinin resimleri var.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu