Gez-Gör

Beşkayalar Tabiat Parkı – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirası

Beşkayalar Tabiat Parkı – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirası … “Baraj Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde çıkmaya başlayacağınız tepelerden birkaç köy geçtikten sonra, Yuvacık’a 1 saat mesafede Aytepe Köyüne ulaşılmaktadır. Hafta sonu turizmine açılan bölgede trekking yapılmaktadır.” ayrıntılar hayaldefterim de…

Beşkayalar Tabiat Parkı – Kocaeli – Türkiye Dünya Mirası

Yuvacık barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Yuvacık beldesi yakınlarında inşa edilmiştir.

Baraj yapımı öncesi derelerin kenarlarındaki alabalık çiftlikleri ve doğal ortamları ilgi çekerken, sonralarda baraj gölünün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer hale gelmiştir.

Baraj Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde çıkmaya başlayacağınız tepelerden birkaç köy geçtikten sonra, Yuvacık’a 1 saat mesafede Aytepe Köyüne ulaşılmaktadır. Hafta sonu turizmine açılan bölgede trekking yapılmaktadır. Soğuk Dere ile Sıcak Dere’nin kesiştiği kanyondan yürüyerek Menekşe yaylası ve Beşkayalar Tabiat Parkına ulaşılmaktadır.

Beşkayalar Tabiat Parkı 1600 hektar alana sahip, flora ve fauna açısından çok zengindir. Park içinde iki mağara, bunun birinde şelale diğerinde ise göl bulunmaktadır.

Soğuk Dere ve Sıcak Derenin kesiştiği alandaki kanyon, 6 km. uzunluğundadır ve yer yer çağlayanlar bulunmaktadır. Park alanı en önemli trekking alanlarından biridir.

Bölge çadır kampı yapmaya da uygundur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu