Gez-Gör

Boston’da Dünyanın en iyi parkları ve yeşil alanları

Boston’da Dünyanın en iyi parkları ve yeşil alanlarıBoston yaklaşık 400 yıllık bir parka sahiptir ve 1870’lerde New York Central Park‘ın arkasındaki peyzaj mimarı Frederick Law Olmstead‘i parkların birbirine bağladığı 9 bin dönümlük dokuz park zinciri… kocaelikent

Boston’da Dünyanın en iyi parkları ve yeşil alanları

Yeşillik, uzun süredir Boston‘da önemli bir kentsel unsur olmuştur, sakinlerine ve ziyaretçilerine şehrin kum ve acelesini dengelemek için serin, yapraklı parklar ve çimenli yerleşim bölgeleri sunmaktadır. Boston yaklaşık 400 yıllık bir parka sahiptir ve 1870’lerde New York Central Park‘ın arkasındaki peyzaj mimarı Frederick Law Olmstead‘i parkların birbirine bağladığı 9 bin dönümlük dokuz park zinciri olan Emerald Necklace‘ı tasarlamak ve inşa etmek üzere görevlendirdi. Ve kentin içinden geçen bu kıvrımlı su yolu Yeşil alanlar Boston manzarasının önemli bir parçasıdır ve bunlar bizim favorilerimizdir.

Boston Common –Boston Common

1634 yılında kurulan Boston Common, ABD‘deki en eski parktır. İneklerin otlattığı, Devrim için hazırlanan sömürge milislerinin bulunduğu ve şu anda yerlilerin ve ziyaretçilerin piknik yapmak, uçurtma uçurmak, rahatlamak veya ağaçların, çiçeklerin ve dar yürüyüş yollarının çevrelediği çimenli alanlarda oyun oynamak. Boston Common Frog Pond, Yaz aylarında haftalık yoga dersi veren ve gezen çocukların zevkine kadar su sıçratan bir havuza sıkılan, Ortak içinde mevsimsel bir dinlenme alanıdır. Havuzun yanında, nisan ayından ekim ayına kadar beyaz ve mavi çizgili gölgelikli klasik bir atlıkarıncaya binebilirsiniz. Kışın, gölet bir buz pateni pistine dönüşür. Frog Pond Cafe, ızgara peynirli sandviç, hamburger, sosisli sandviç ve içecekler gibi sade yemekler sunmaktadır.

Boston Halk Bahçesi –Boston Halk Bahçesi

ABD‘deki ilk botanik bahçesi 1837’de kuruldu. Bugün, ağlayan söğütler, süslü çiçek yatakları, heykeller ve Lagün ile doldurulmuş bir kokikal vaha olarak hizmet vermektedir. Lagoon, yerel ördeklerin yaşadığı sığ bir gölet ve yüzlerce yıllık duba keyfi teknelerinin filosu olan Swan Boats, sürücünün dümeni dev bir beyaz kuğu içinde dolaştırdığı – sadece ilkbaharda düşmesine rağmen. Çocuklar, gençler, genç çiftler ve yaşlıların hepsi, güzel havalarda piknik yapanlarla öğle yemeğinde dolanan bu tarihi, pitoresk yeşil alanın tadını çıkarır.

Greenway –

Greenway
Greenway

Bu lineer parklar ve bahçeler kuşağı, Kuzey End‘deki Küçük İtalya’dan Çin Mahallesine kadar uzanıyor. Rose Fitzgerald Kennedy Greenway Conservancy, proje için fon toplamasına ve tasarım ve uygulamasına rehberlik etmesine yardımcı oldu. Her park, içinde bulunduğu mahallenin karakterini yansıtan benzersiz bir tasarıma sahiptir. Örneğin, Chinatown, Doğu Asya’da kiraz ağaçları ve şakayık gibi yaygın olarak kullanılan bambu ve süs bitkileriyle bezeli serpantin yürüyüş yolu sunan Frank Amca ve Teyze Kay Chin Park‘a sahiptir. Greenway boyunca ağaçlar, çiçekler, fıskiyeler, kamusal sanat, tarihi yerler ve mesire yerleri, gökdelenler, trafik ve gürültü dolu şehrin yoğun bir şekilde inşa edilmiş bölgesinde hoş bir soluklanma sağlar.

Harborwalk –Harborwalk

Harborwalk, Boston’ın sahil şeridinde Doğu Boston’dan Neponset Nehri’ne 43 mil boyunca uzanan büyük ölçüde bir sahil yolu. Devam eden gelişmelere rağmen, bölge sakinlerinin ve ziyaretçilerin kentin sahil şeridinde eğlenmelerini sağlamak için yaratılmıştır. Harbourwalk sadece yayalara açıktır – bisikletçiler belirli bölümlerde izin verilir – ve deniz ve endüstriyel alanlara, parklardan ve kafelerden, iskelelerden, plajlardan ve çeşitli kamu sanatlarından geçerler.

Franklin Park –Franklin Park

Roxbury’deki bu yemyeşil yeşil alan, şehrin fonu parkın finanse etmeyi umduğu güven fonu Benjamin Franklin‘in adını almıştır; ancak, şehir parasını ödedi. Citron tepeli kakadeden beyaz sakallı wildebeest‘e kadar dünyanın dört bir yanından yüzlerce hayvan ve kuşa ev sahipliği yapan Franklin Park Hayvanat Bahçesi‘ne ev sahipliği yapmak en ünlüsüdür. Parkta, meşe, çam ve baldıran otlarının kümeleri arasında; tepelerde ve kayalık tepelerde dolaşan patikalarla birlikte 65 dönümlük vahşi yaşam alanı vardır. Yaz aylarında çimin her tarafında sanat programları düzenlenmektedir. Ayrıca 18 delikli halka açık bir golf sahası da bulunmaktadır – karlı kış aylarında kızak ve kros kayağı için mükemmeldir. Parkta ayrıca oyun alanları, 10.000 kişilik bir stadyum; göçmen kuşlara sahip bir gölet ve parkçı kurulmadan önce aşkın bir sınıfta çalışan Ralph Waldo Emerson‘un küçük bir kabinde iki yıl yaşadığı School Master Hill bulunuyor.

Harvard’s Arnold ArboretumArnold Arboretumu

Boston Şehri ile Harvard Üniversitesi arasında halka açık bir ortaklık olarak kurulan bu “bitkilerin canlı müzesi”, Harvard öğrencileri; fakülte tarafından araştırma ve eğitim için belgelenen 15.000 ağaç, çalı ve üzüm yetiştiren 218 dönümlük bir alanı kaplar. Arboretum alimleri ve dünyanın dört bir yanından gelen misafir alimler. Arboretum ücretsizdir; yılda 365 gün halka açıktır ve mevsimlik çiçek, meyve ve bitki örtüsü görmek için çılgınca güzel bir koleksiyona sahiptir. Ziyaretçi merkezi tarafından koordine edilen diğer mevsimsel yürüyüşler ve aile etkinliklerine ek olarak; cumartesi, pazartesi ve perşembe günleri saat 10: 30’da ve pazar günleri 1: 00’de ücretsiz, rehberli ve 90 dakikalık turlar sunmaktadır.

*Bu yazıda Mary Shertenlieb derleme sitesinden yararlanılmıştır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu