Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya – Nevşehir – Türkiye Dünya Mirası

yazar:

kategori:

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya – Nevşehir – Türkiye Dünya Mirası … Alan, güneyde ve doğuda bir ucunda Erciyes Dağ (3916 m), diğer ucunda Hasan Dağ (3253 m) ile soyu tükenmiş volkanlar ile sınırlıdır… ayrıntılar hayaldefterim de…

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya – Nevşehir – Türkiye Dünya Mirası

İç Anadolu platosunda, “peribacaları” veya kapüşonlar olarak bilinen dağ sırtları, vadileri ve zirveleri oluşturmak için erozyonla şekillendirilmiş volkanik bir manzara içerisinde yer alan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kaya Alanları Nevşehir şehirleri arasındaki bölgeyi kapsıyor… Ürgüp ve Avanos, Karain, Karlık, Yeşilöz, Soğanlı ve Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri. Alan, güneyde ve doğuda bir ucunda Erciyes Dağ (3916 m), diğer ucunda Hasan Dağ (3253 m) ile soyu tükenmiş volkanlar ile sınırlıdır. Kaya oluşumları, kiliseleri, troglodyte köyleri ve yeraltı şehirlerinin kaya oluşumları içindeki yoğunluğu onu dünyanın en çarpıcı ve en büyük mağara konut komplekslerinden biri haline getirmektedir. Jeolojik ve etnolojik açıdan ilginç olsa da, Hıristiyan kutsal alanlarının dekorunun eşsiz güzelliği, Kapadokya’yı ikonoklastik sonrası Bizans sanatının önde gelen örneklerinden biri haline getirmektedir.

Kalkolitik Dönemden beri devamlı yerleşim alanı…

Kuzeyde Kızılırmak, doğuda Yeşilhisar, güneyde Hasan ve Melendiz Dağları, batıda Aksaray ve kuzeybatıda Kırşehir ile sınırlanan Kapadokya bölgesi Kalkolitik Dönemden beri devamlı yerleşim alanı olmuştur. Alanın en önemli özelliği, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgar ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekilleri ve kışın ılık, yazın serin olan ve bu nedenle her mevsim için uygun iç iklim koşulları taşıyan kayaya oyma mekanlardır.

Kapadokya’daki ilk manastır aktivitesinin ilk işaretlerinin 4. yüzyıla kadar uzandığı; Ve bu sırada Büyük Basileios’un öğretileri üzerinde hareket eden küçük anchorite topluluklarının Kayseri Piskoposunun kayada kesilen hücrelerde yaşamaya başladığına inanılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde, Arap istilalarına direnmek için, sığınak olarak hizmet veren Kaymaklı veya Derinkuyu gibi troglody köylerine veya yeraltı kasabalarına toplanmaya başladılar.

Yeşilöz Theodoro Kilisesi…

Göreme, özellikle 7-13. yüzyıllar arasında baskılardan kaçan Hıristiyanların yerleşmesiyle Hıristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan alanlar içinde, Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri; Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı yer almaktadır.

Kapadokya manastırı ikonoklastik dönemde (725-842), sıkı bir minimum sembol (çoğu zaman heykel veya sıcak boyalı haçlar); tutan birçok kutsal alanın dekorasyonuyla gösterildiği gibi zaten iyi kurulmuştu. Bununla birlikte, 842’den sonra birçok rupestral kilise Kapadokya’ya kazılmış ve parlak renkli figüratif resim ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Göreme Vadisi’nde Tokalı Kilise ve El Nazar Kilise (10. yüzyıl), St. Barbara Kilise ve Saklı Kilise (11. yüzyıl) ve Elmalı Kilise ve Karanlık Kilise (12. yüzyılın sonu – 13. yüzyılın başı) sayılabilir.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1985
Kategori: Doğal / Kültürel
Liste Sıra No: 357
Yeri: İç Anadolu Bölgesi, Nevşehir – Kayseri