Moda-Güzellik

Kalıcı Saç Boyası – Düzleştiriciler ve Meme Kanseri riski

Kalıcı Saç Boyası – Düzleştiriciler ve Meme Kanseri riski … Çeşitli boyaları denedim: Yarı kalıcı, griyi karıştırmaya eğilimlidir. 4-6 hafta sonra kaybolur. Ve gri renkte kalıcı olan ancak düzenli kök rötuşları gerektirir. ayrıntılar kentimizde…

Kalıcı Saç Boyası – Düzleştiriciler ve Meme Kanseri riski

Gri tüyler almaya başladığım andan itibaren çeşitli derecelerde başarı sağladım. Ve sonunda onları ortadan kaldırmanın yollarını buldum. Sadece üç ya da dört olduğunda onları çektim. Sonra çeşitli boyaları denedim: Yarı kalıcı, griyi karıştırmaya eğilimlidir. 4-6 hafta sonra kaybolur. Ve gri renkte kalıcı olan ancak düzenli kök rötuşları gerektirir. Ayrıca kına karışımları ve diğer doğal yöntemleri de denedim. bu ilginç doğal tedavi. Hepsini denedim!

Ancak son zamanlarda saç rengimle uğraşmadım. Hem yarı kalıcı hem de kalıcı rengin bakımı ile uğraşmaktan yoruldum ve bir şekilde, herhangi bir renk tedavisi olmadan kaybolan bir yıl. Kış tatili ile aniden saçlarımı renklendirme dürtüsüne sahiptim.

Son zamanlarda, Ulusal Sağlık Enstitüleri kalıcı saç boyası ve kimyasal saç düzleştirici, özellikle düzenli kullanıldığında meme kanseri riskini artırabilir:

“Kalıcı saç boyaları riskli”

NIEHS Çevre ve Kanser Epidemiyoloji Grubu başkanı Alexandra White; “Araştırmacılar saç boyası ve kanser arasındaki olası bağlantıyı uzun zamandır inceliyorlar, ancak sonuçlar tutarsızdı. Çalışmamızda saç boyası kullanımı ile ilişkili daha yüksek bir meme kanseri riski görüyoruz ve bu etki Afrikalı Amerikalı kadınlarda, özellikle de sık kullanıcı olanlarda daha güçlü“ dedi.

Daha spesifik olarak, çalışma: Beş ila sekiz hafta kalıcı boyalar veya daha fazlası Afrikalı-Amerikalı kadınlar arasında Afrikalı kadınlarda meme kanseri riski % 60 artmış, beyaz kadınlar için bu oran % 8 artmış. Araştırma ekibi, yarı kalıcı veya geçici boya kullanımı için meme kanseri riskinde çok az artış olduğunu veya hiç artmadığını tespit etti.

Çalışma aynı zamanda kimyasal saç düzleştiricilerin kullanımını da inceledi ve araştırmacılar kimyasal düzleştiricilerin düzenli kullanımının (beş ila sekiz haftada bir) meme kanseri riskini % 30 oranında artırdığını buldular. Kimyasal saç düzleştirme Afrikalı Amerikalı kadınlar arasında daha yaygındır.

Saç boyasıyla ilgili sonuçlarda (% 60’a karşı% 8 !?) çılgın ırk eşitliğini kavramak veya yorumlamak için bilimsel bir arka planım yok ve beyaz bir kadın olarak, doğal saç dokusu için ayrımcılıkla mücadele ve beraberindeki baskı kimyasal düzleştirmeye yönelme baskısı. Gerçekten, herkesin saç yolculuğu bireyseldir ve bazen ataerkillik, ırkçılık ve / veya yaşçılığın şekillendirdiği güçlü “güzellik” kavramlarıyla eşleştirilir – ama hepimizin paylaştığı bazı şeyler vardır -hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz.

Yerine ne denenmeli: “Saçlarınızla bir denge bulun”

“Saçlarınızla barışık olun”

Bir avuç gri kılımı örtmek için neden farklı saç tedavilerinin tüm yaygarası (ve masrafları) ile uğraştığımı merak ediyor olabilirsiniz ve cevap iki yönlüdür: Bir, denemeyi seviyorum! İkincisi, doğal, sağlıklı ve aydınlanmış bir seçim yapmak olsa da grilerimi kabullenmekte zorlandım.

Kişisel hedefim saça yaklaşımımla denge bulmak. Araştırmanın yazarları, sadece bir çevresel faktöre, sebep olmak olası risk faktörlerinden (kalıcı boya ve kimyasal düzleştirici kullanımı gibi) kaçınmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Yani bu artık kalıcı boya kullanmayacağım, ama hala grilerim için çılgın olmadığım için, bazı alternatifleri kullanmak konusunda kendim için zor olmayacağım zaman zaman kına veya geleneksel yarı kalıcı renk olsun.

“Kendinizi doğal güzelliğe maruz bırakın”

Bir şey hakkında net olun – bazen gri saçlar zariftir. Şimdiye kadar, aynı hayranlığı kendi saçlarıma uyguladım, ama yine de, devam eden bir çalışma. Kendime yardım etmemin bir yolu, doğal saçlı kadınların daha fazla görüntüsünü aramaktır. Bu yaklaşımı tüm etnik kökenlerin doğal dokusuna da uygulayabiliriz.

Ayrıca, nemlendirici bir kına tedavisi, sıcak aletler (sorumlu bir şekilde kullanılır!), Derin saç kremi, belirli stiller veya kesikler olsun, saçımızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için daha az invaziv yöntemlerle nasıl çalışacağımız konusunda kendimizi eğitebiliriz. Stilistlerimizle (sorular sorun!) Ve arkadaşlarımızla dürüst konuşmalar yaparak ve çevrimiçi bilgi arayarak, saçlarımızla çalışmak yerine ona karşı daha iyi bir iş yapabiliriz.

“Neden bazı saç tedavilerine doğru çekildiğimizi düşünün”

Grilerimle ilgili hislerimle biraz oturdum çünkü duygularımın sadece oje rengi gibi bir tercih değil, daha büyük bir şeyle ilgili olduğunu hissediyorum. En azından kısmen, kendi grileşmeye karşı tutumumun, görünüşüm zamanla değiştikçe “değeri” kaybedeceğim korkusuna bağlı olduğunu düşünüyorum. Korkunun bazı ciddi sorunlu ataerkil hogwash’tan geldiğini fark etsem de, bu fikri nasıl göreceğimize dair derinden yerleşmiş diğer fikirlerde olduğu gibi sırf irade yoluyla içselleştirmek zor.

Ama umudum, doğal saçlarımla savaşma isteğimin arkasındaki nedenler hakkında kendime dürüst olmak, bazı güçlerinden kurtulmama yardımcı olabilir. Değerimin, saçlarımın renginden değil, başkalarına nasıl davrandığımdan ve dünyaya verdiğim şeyden geldiğini biliyorum. Bu nezaketi ve gerçeği ne kadar çok genişletirsek, başkalarına o kadar genişletebiliriz. Kaynak: ulusalsağlık

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu