Gez-Gör

Pınarbaşı Mağarası ve oyma müzesi – Konya – Türkiye’nin Dünya Mirası

Pınarbaşı Mağarası ve oyma müzesi – Konya – Türkiye’nin Dünya Mirası … . Selçuklu taş işçiliğinin şaheser üzerinde kabartmalı geometrik ve çiçek motifleri Selçuklu sülüsü’nde yazılan “Yasin ve El Fetih” sureleri vardır. ayrıntılar hayaldefterim de…

Pınarbaşı Mağarası ve oyma müzesi – Konya – Türkiye’nin Dünya Mirası

Mağara Beyşehir Kızılova Polyesi’nin güneybatı yamacında yer almaktadır. Beyşehir-Derebucak karayoluna tahsis edilmiş, Kızılova Polyesi ile Pınarbaşı köyüne ulaşıyoruz. Mağara köyün hemen yakınındadır. Pınarbaşı Krestase yatay kireçtaşı mağarası önemli bir fay üzerinde gelişmiştir. Mağaranın içinde büyük bir karst kaynağı geçmesi zor sifon ve göllerde bulunur. Bu nedenle sert bir mağara araştırması. Buna ek olarak, son derece sarkıt birikimi açısından son derece zengindir.

Taş ve Ahşap Oyma Müzesi

Selçuklu veziri Fakhr el-Din Ali Ata ile hadis bilimi (AH 663) hakkında eğitim verilerek 1254 yılında yaptırılmıştır. Mimar, Abdullah’ın Kelük oğludur. Selçuklu taş işçiliğinin şaheser üzerinde kabartmalı geometrik ve çiçek motifleri Selçuklu sülüsü’nde yazılan “Yasin ve El Fetih” sureleri vardır. Binanın iç avlusu, eyvan, sınıf ve öğrenci hücreleri. Kesme taş kaplı tuğla minaresi ve ön cepheden yapılmış bir taban malzeme kullanılarak akantus yaprakları ile süslenmiştir. Yarı ve on iki köşeli piramit şeklindeki üçgen, turkuaz mavi sırlı tuğla çift balkonun gövde köşeleri. 1901’de yıldırım düşmesinin ilk galerisi yıkıldı. 1956 yılında müze olarak açılmış, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait taş ve ahşap eserler sergilenmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu