Gez-Gör

Ural Dağları-Kuzey Buz Denizinden Hazar Denizine uzanan sıradağlar

Ural Dağları-Kuzey Buz Denizinden Hazar Denizine uzanan sıradağlarRus platformu ile Sibirya platformunu birbirinden ayıran; Birleşik Devletler Topluluğu içindeki Ukrayna, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan devletleri içinde bulunan dağlar topluluğu. ayrıntılar kent defterinde…Ural Dağları haritası

Ural Dağları-Kuzey Buz Denizinden Hazar Denizine uzanan sıradağlar

Zengin maden yatakları…

Kuzey Buz Denizinden Hazar Denizine doğru uzanan Ural Dağları; Avrupa ile Asya arasında bulunan 2.400 kilometre uzunluğundaki sıra dağlara verilen ad. Bu dağların en yüksek noktaları, 1,600 metreyi aşmaz. Ural dağları, çeşitli maden kaynakları bakımından, özellikle altın, platin manganez, nikel demir, bakır madenleri bakımından çok zengindir. Kuzey Buz Denizinden Hazar Denizine doğru uzanan; Rus platformu ile Sibirya platformunu birbirinden ayıran; Birleşik Devletler Topluluğu içindeki Ukrayna, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan devletleri içinde bulunan dağlar topluluğu.

Ural Dağları-Naroda tepesi
Ural Dağları-Naroda tepesi

“En yüksek tepesi olan Naroda’nın yüksekliği 1855 m’dir”

Kuzeyde Arktik Denizinden, güneyde Kazakistan’a kadar uzanan bu dağlar 2000 km uzunluklarıyla Avrupa ve Asya arasında bir sınır teşkil ederler. 63° Kuzey enleminin kuzeyinde bulunan Kuzey Urallar ince bir şerit halindedirler. Tepelerinin ortalama yüksekliği 900 m olan bu dağların bazı zirveleri 1500 m’yi bulurken en yüksek tepesi olan Naroda’nın yüksekliği 1855 m’dir. Orta ve Güney Urallar’da ortalama yükseklikler daha alçaktır. Güneye indikçe silsile 250 km genişliğin üzerine çıkar. Güney Urallar Suerdlovsk boşluğunun güneyini örterler.

Ural çemberiyle beslenen başlıca nehirler; Pechora, Ob, Ural ve Emba nehirleridir. Kuzey Sibirya’nın sert iklimine batıdan gelen rüzgarları önleyen Ural Dağları sebep olmaktadır.

Granit ve somaki taşları…

Ural dağları-maden yatakları
Ural dağları-maden yatakları

Bu dağların coğrafik şekilleri granit ve somaki taşlarından ve yamaçlardaki Paleozoik tabakalardan meydana gelir. Bu bölge özellikle orta bölüm olmak üzere mineral bakımdan zengindir. Bunların yanında platin, demir, gümüş, bakır ve taş tuzu daha az miktarlarda da altın, linyit, nikel ve çinko bulunur. Urallar’ın batısında bulunan kömür işletilmektedir; güneyinde de altın bulunmuştur.

Urallar Rusya’nın endüstri merkezi…

On altıncı yüzyıldan beri Urallar’da çeşitli endüstri çalışmaları yapılmış fakat bölgenin modern olarak gelişmesi 1930’larda başlamıştır. Bundan sonra endüstri fabrika ve iş alanları doğuya kaymış, Ural Bölgesi Rusya’nın endüstri merkezi haline gelmiştir. Bu bölgenin başlıca şehirleri; Mognitogorsk, Perm, Sverdlovsk, Orenburg ve Ufa’dır.

Kaynak: Rusya Coğrafyası

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu