Gez-Gör

Nil nehri-Gizemlerle dolu Mısır uygarlığının gelişimi

Nil nehri-Gizemlerle dolu Mısır uygarlığının gelişimi … Nehrin kıyıları boyunca Firavunlar, soylular ve sıradan insanlar kendilerini ölümsüzleştirmek için abideler ve mezarlar yaptı. ayrıntılar kent defterinde…nil nehrinin geçtiği ülkeler haritasi

Nil nehri-Gizemlerle dolu Mısır uygarlığının gelişimi

Heredot: “Mısır, Nil nehrinin bir hediyesidir”

*-Büyük Yunan tarihçisi Heredot Mısır’a yaptığı tek ziyaret sonrası “Mısır, Nil nehrinin bir hediyesidir,” demişti. Mısırlılar onun bu sözlerine hala tamamıyla inanıyor. Her yılın sonunda, Nil nehrinin su yüksekliği hakkında iyi sözler duymak için sabırsızlanıyorlar. 1994 yılında su seviyesi oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı. O yıl yüksek barajda da su seviyesi en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Mısırın kültürel yaşamına Nil Nehri kaynak olmuş

Nil Nehri Mısıra hayat veriyor
Nil Nehri Mısıra hayat veriyor

*-Çok eski zamandan beri, Mısırlılar Nil nehrini yaşam, verimlilik ve gelişmeyle eş tutmuşlar. Nil sanki Mısırlıların damarlarında akıyor. Nehir her zaman başarılarının kaynağı, büyük uygarlıklarının kuruluşunun ana nedeni olmuş. Mısırlılar arkadaş canlısı karakterlerini de Nil nehrine borçlular. Akışından, sellerinden ve saflığından cömertlik ve dürüstlük kazanmışlar. Nil kıyıları her gün binlerce aşk hikayesine tanık oluyor. Nehir aşıklara umut, romantizm ve mutluluk veriyor. Nil, Mısır halkının sanatkarlığı için de ilham ve yaratıcılık kaynağı olmuş. Nil nehrine adanmış birçok şarkıları var. Eski Mısır’da insanlar nehir uğruna kurban vermişler ve efsanelerini nesilden nesile aktarmışlar.

Tarih sayfalarında Nil Nehri notları

nil nehri ve tarih sayfaları
nil nehri ve tarih sayfaları

*-Mısırlılar Nil nehriyle kutsanmışlar ve bunun kıymetini biliyorlar. Suyu korumak için her zaman barajlar ve su kanalları yapmışlar. Akheneton, tanrısına baraj için uzun uzun dualar etmiş. Amenamhat III sulama kanal sistemini korumak için Fayoum şehrindeki El-Lahoon barajını yaptırmış. Bundan sonra Madris gölünde başka bir baraj daha yapılmış.

*-Büyük İskender daha sonra hem İskenderiye, hem Cisostris kanallarını genişletmiş. Nil nehri ve Kızıldeniz ile birleşen Cisostris; Amr Ibn El-As tarafından daha sonra tekrar yapılmış. 1901 yılında Aswan’da yeni bir baraj daha yapıldı. Yüksek Baraj yapılana dek de birçok kez yenilendi.

Nil üzerinde baraj
Nil üzerinde baraj

Nil suyu Yüksek Baraj ile kontrol ediliyor

*-Yüksek Baraj, Mısır insanın demir gibi iradeleri ve bağlılıklarının bir simgesi olarak görülüyor.

*-Bu baraj onları yıllık nehir taşmalarından koruduğu gibi su fazlasını daha sonraki zamanlarda kullanmak için korumalarını sağladı. Böylece kuraklıktan da korunmuş oldular. Yüksek Baraj, Mısır halkının Nil suyunu kontrol etmek için bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük proje. Aslında bu baraj Mısır tarihinde bir dönüm noktası. Bu seçkin baraj sulama, tarım ve güç üretimi gibi konularda Mısır halkına büyük destek sağlıyor.

Geçtiği ülkeler ve uzunluğu-genişliği

*-Nil nehrinin akıntı yönünde yüzeyi 2.9 km2. 6690 km’lik boyuyla dünyanın en uzun nehri sayılıyor. Tanganica Gölü’nden Akdeniz’e kadar gidiyor. Yolculuk boyunca 9 farklı ülkeden; Tanzanya, Kenya, Zaire, Burundi, Rwanda, Etopya, Uganda, Sudan ve Mısır’dan geçiyor.

*-Eğer bir gün Mısır’a yolunuz düşer de, Nil nehrinden su içerseniz geri dönüşünüz garanti gibi bir şeydir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu