Gez-Gör

Balıklı Göl – şanlıurfa – Türkiye’nin Dünya Mirasları

Balıklı Göl – şanlıurfa – Türkiye’nin Dünya Mirasları … Nemrut İbrahim’i ölüm cezasına çarptırdı ve şehrin ortasında büyük bir ateş inşa edildi. Mucizevi bir şekilde, tıpkı İbrahim ateşe atıldığında, alevler suya, kütükler balığa dönüştü. ayrıntılar hayaldefterim de…

Balıklı Göl – şanlıurfa – Türkiye’nin Dünya Mirasları

Binlerce kutsal sazan ve İncil tarihine göre kutsal bir göl.

Hz. İsa’nın kaşlarını sildiği mendil Hükümdarı tedavi etti

Urfa, Türkiye’nin adıyla ilgili birçok İncil hikayesi var. Bazıları bunun Tanrı’nın Job’u test ettiği yer olduğuna inanıyor ve diğerleri de Hz. İsa‘nın kaşlarını silmiş bir mendil tarafından tedavi edilen bir hükümdardan bahsetti. Ancak Urfa’nın en ünlü hikayesi İbrahim Peygamber’le ilgilidir.

“Ateşler suya, kütükler balığa dönüştü”

Efsane, İbrahim’in burada doğup büyüdüğünü ve sadece putperestliğe savaş ilan etmekle kalmayıp aynı zamanda kralın kızı Zeliha’nın kalbini kazandığında Kral Nimrod‘un gazabına uğradığını söyledi. Nemrut İbrahim’i ölüm cezasına çarptırdı ve şehrin ortasında büyük bir ateş inşa edildi. Mucizevi bir şekilde, tıpkı İbrahim ateşe atıldığında, alevler suya, kütükler balığa dönüştü.

O zamandan beri, İbrahim Havuzu ve içinde yaşayan sazan kutsal kabul edildi; Ayrıca –Zeliha Havuzunun Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğu ve onları yiyen herkesin kör olacağı söyleniyor.

Balıkları beslemek sadece teşvik değil, aynı zamanda gereklidir, çünkü balık sürüsü kitleleri, Balıklı Göl’ün ziyaretçileri ve turistlerinin beslenmelerini sağlamak için yiyeceklere bağlıdır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu