Gez-Gör

Dünyamızda Hayvanların yaşam alanı sıra dışı 6 plaj

Dünyamızda Hayvanların yaşam alanı sıra dışı 6 plaj … Plajlar hiç kimsenin sahipliğinde değildir. Fakat insanların kullandığı plajları yerine göre doğal yaşamın bir parçası olan hayvanların da kullandığı görülebiliyor. kocaelikent

Dünyamızda Hayvanların yaşam alanı sıra dışı 6 plaj

Dünyada bir sürü cazibeli sahiller var. Kristal berraklığında suları, beyaz kumları ve ebedi güzelliği bünyesinde barındıran plajlar da vardır. Plajlar hiç kimsenin sahipliğinde değildir. Fakat insanların kullandığı plajları yerine göre doğal yaşamın bir parçası olan hayvanların da kullandığı görülebiliyor.

Mesela hayal edemezsiniz, ama gerçekte vardır. Düşünün ki, plajda domuzlar, flamingolar ve penguenlerle birlikte yüzüyorsunuz. Sıra dışı bir olay gibi gözükse de doğal yaşamda normal bir görüntüdür.

Aşağıdaki plajlarda bu deneyimleri yaşayabileceğiniz bir ortam bulacaksınız. İsterseniz gelin onlara bir bakalım.

Domuz Plajı: BahamalarDomuz Plaji Bahamalar

Asla kimse bu domuzların bu uzak adaya nasıl ulaştığını tam olarak bilmiyor. Fakat niçin burada kalmaya karar verdiklerini kolayca anlayabiliyoruz: İyi ısı, pak su ve iyi mekan…. Onları kim suçlayabilir?

Bahamalar takımadasında bulunan Domuz Adası plajını 20 yaban domuzu ve domuz yavrusu kullanıyor ve bu hayvanlar burada yüzmeyi fazlaca seviyor.

Flamingo Plajı: ArubaFlamingo Plajı Aruba

Aruba Adasında flamingoların yaşadığı plaja kolayca gidebiliriz. Aruba adasının kıyı şeridine yaklaşık 300 metre uzaklıkta yaşayan flamingolar burayı vatan olarak benimsemişler. Aruba adası bölgenin cazibe merkezidir. Garip kuşların yanında denizin keyfini sürmek, kumsalda güneşlenmek ve yeniden olağan yaşama dönmek hepimiz için geçerli olan bir etkinliktir.

Bu flamingoların neler hissettiğini biliyor muydunuz? Çok basit… Bu hayvanlar plajda insanların yanında ve insanlardan yemek isteyebiliyorlar. Bunlar hayatta eşine zor rastlanacak edinimlerdir. Ama bunların o bölgede yer alan otelin müşterileri ayrıcalıklı olarak yaşayabilmektedir.

Akumal Plajı: MeksikaAkumal Plajı Meksika

Meksika sahili, pek fazlaca deniz kaplumbağası tarafınca yumurtalarını bırakmak için muhteşem bir yer olarak seçilen bölgedir. Kaplumbağalar kelimenin tam anlamıyla aynı yerde yuvalarını yapmak için binlerce sene süresince yolculuk edebiliyorlar. Her neyse, Meksika’nın Maya Mayası’ndaki Akumal koyu bu yerlerden biridir.

Bu plajda, bu tarih öncesi yaratıklarla yüzebilirsiniz. Sadece sıradan bir kaide vardır: Asgari düzeyde bu hayvanlara 3 metreden daha fazla yaklaşmamalısınız. Siz kendinizin bu hayvanların evlerinde olduğunuzu ve strese girmemeleri gerektiğini düşünmeyi ihmal etmeyin.

Şanslıysanız … Bir ihtimal birtakım minik kaplumbağa şampiyonlarını okyanusa dönüş maceralarında görürsünüz!

Boulders Plajı: Güney AfrikaBoulders Plajı Güney Afrika

Penguenler gülünç hayvanlardır… Ara ara acayip hareketleri ve davranışları sizin bu minik hayvanlara daha basit bağlanmamızı sağlıyor.

Boulders Plajı, Cape Town kent merkezine 42 km uzaklıkta. Güney Afrika’da bir Afrika penguenlerinin özgürlük içinde yaşadığı bir koloni var. Bu sahili ziyaret ederseniz, bu hayvanları yakından izleyebileceksiniz.

Assateague Adası: AmerikaAssateague Adası Amerika

Ulusal parkında Assateague Adası Maryland’de 300 yırtıcı at’ı barındırıyor. Ve burada refah içerisinde yaşıyorlar. Burada midilliler krallar şeklinde yaşar: Ne zaman isterlerse yiyecek buluyorlar ve aile ile birlikte yürüyüş yapabiliyorlar.

Bahamalar’daki domuzlarda olduğu şeklinde, bu hayvanların adaya gelmesinin sebebi bilinmemektedir. Adaya, onları taşınmasının nedeni olarak bir geminin enkazı veya fethedilen yerleşimcilerin mülkü oldukları söylenebilir.

Her neyse oldu, midilli şimdi burada yaşıyor. Sevinçli bir halde ve tamamen uyarlanmış habitat için.

Maymun Plajı: Koh Phi Phi, Tayland

Burası kendi başına cazibeli bir plaj ve sıradışı hayvanları sebebiyle puan toplamaktadır: maymunlar.

Bu plajda, oyunlarıyla sizi eğlendirecek bir maymun kolonisi yaşıyor. Ve evet, yemeğe ve parlak nesnelere dikkat edin. Fazlaca uzun kolları var ve fazlaca süratliler.

Maymun Plajı Phi Phi Adası içerisinde uçurumlar içinde yer almaktadır. Tayland dost canlısı maymunlarla tanışabileceğin bir yer. Yada dost maymunlardan korkuyorsan onları uzaktan tekneden izle ve sahile gitme.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu