Gez-Gör

Teksas’taki doğal gaz patlaması tehlikenin habercisi mi?

Teksas’taki doğal gaz patlaması tehlikenin habercisi mi? … ABD Çevre Koruma Ajansı Yöneticisi, petrol ve gaz sektöründeki yeni kaynaklar için tüm metan kirlilik standartlarını ortadan kaldırma önerisini açıkladı. ayrıntılar hayaldefterim de… kocaelikent

Hasan Seede

Teksas’taki doğal gaz patlaması tehlikenin habercisi mi?

Hasan Seede, Teksas-Güneybatı Üniversitesi‘nde tıp öğrencisi ve Teksas Sosyal Sorumluluk Kurulu üyesi olarak patlamadan sonra çağrı içeren bir makale kaleme aldı.

Hasan Seede, kaleme aldığı ve çağrı ve önlem isteyen makalesinde anlattı:

“Geçen hafta, Devon enerjisi tarafından işletilen bir doğal gaz kuyusu Teksas‘taki Yorktown ve Nordheim kasabalarının yakınında bir patlama meydana geldi. 3 gün sürdü ve Güney Teksas‘ta muazzam miktarda metan, tehlikeli ‘Uçucu Organik Bileşikler’ (VOC) ve diğer kirletici maddeler yaydı ve yetkilileri, bölgeyi çevreleyen binlerce dönüm noktasını kapatmaya yönlendirdi. Patlama önemli bir kapsam almadı. Ayrıca, Colorado State Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından hazırlanan bir raporda, doğal gaz sahalarından metan ve kirletici madde sızıntılarının oldukça sık meydana geldiği öne sürülüyor.

“Uçucu Organik Bileşikler (VOC)”

Acil olarak metan emisyonlarını, güçlü bir ısı tutucu gaz ve iklim değişikliğini tetikleyen ihtiyacın karşılanmasına rağmen, Trump yönetimi mevcut sınırlarını petrol ve doğal gaz kuyularındaki metan sızıntılarında geri almayı tercih ediyor. Ağustos ayında, ABD Çevre Koruma Ajansı Yöneticisi, petrol ve gaz sektöründeki yeni kaynaklar için tüm metan kirlilik standartlarını ortadan kaldırma önerisini açıkladı. Plan, halihazırda var olan petrol ve gaz kaynaklarından gelecek metan emisyon düzenlemelerinin önlenmesidir. Ayrıca, tehlikeli uçucu organik bileşiklerin (VOC) mevcut düzenlemesinin zaten sınırlı metan salınımı sağladığını iddia ederek, metan için federal düzenlemeyi boru hatlarından ve iletim ve depolama tesislerinden çıkarmayı teklif ediyor.

“duruşmada tanıklık ettim”

17 Kasım’da EPA, halkın üyelerini bu önerinin ifadesi için davet etti ve Dallas’ta bir duruşma düzenledi. Teksas-Güneybatı Üniversitesi’nde 2. sınıf tıp öğrencisi olarak, konuşmaya mecbur kaldım. Yoğun çalışma programıma rağmen, duruşmada tanıklık ettim. Çünkü metan ve uçucu organik bileşiklerin düzenlenmesinde önerilen değişikliklerin gelecekteki hastalarımın sağlığı ve güvenliği için doğrudan bir tehdit oluşturacağından endişe duyuyorum.

“Benzen bilinen bir kanserojendir”

Mevcut metan standartlarının önerilen geri dönüşü, petrol ve gaz kuyularının neredeyse hiç kontrolsüz bir şekilde hem metan hem de VOC’leri serbest bırakmasını sağlayacaktır. Bu tehlikelidir… çünkü metan güçlü bir sera gazıdır. Serbest bırakılmasından sonraki ilk yirmi yılda metan, atmosferimizde karbondioksitten (CO2) 85 kat daha fazla ısı yakalar. Sonuç olarak, metan, bazı hastalıkların yayılmasını ve doğal afetlerin yoğunlaşmasını hızlandıran iklim krizine önemli bir katkıda bulunur. Metanla yayılacak olan benzen ve toluen gibi VOC’ler de tehlikeli doğrudan kirleticilerdir. Benzen bilinen bir kanserojendir; toluen insanların sinir sistemi için toksiktir.

“Solunum hastalıkları”

EPA’nın temel görevi insan sağlığını ve çevreyi korumaktır. Bu kritik standartları ortadan kaldırarak temel görevlerini baltalamamalıdırlar. Ülke çapında yapılan bir analiz, petrol ve gaz endüstrisinden azot oksit emisyonlarıyla reaksiyona giren VOC’leri oluşturan ozonla (smog) ilgili sağlık etkilerinin, çocuklar için 750.000 astım krizi, 500.000 kayıp okul günü, 2.000 astımla ilgili acil durum odası olduğunu tespit etti. Ziyaretler ve 600 solunum ile ilgili hastane yatışı.

Zaten son evre akciğer hastalığı, kalp problemleri ve kanseri olan birçok hasta görüyorum. Hastaneye gittikleri zaman, çoğu zaman tedavi edilemeyecek kadar hasta oluyorlar. Her durumda, altta yatan nedenleri merak ediyorum ve bazılarının çevre kirliliğinin ölümcül bir faktör olduğunu biliyorum.

“İnsanlar ilk başta toksik maddelere maruz kalmamalıdır”

Halen birçoğu çevresel risklerle bağlantılı olan gizemli kısıtlayıcı akciğer hastalıkları olan hastalar üzerinde araştırma yapıyorum. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda da bir ders veriyorum çünkü gelecekteki hastalarım için yapabileceğim en iyi şey. İnsanlar ilk başta toksik maddelere maruz kalmamalıdır. Hastalarımı toplumumuzdaki zararlı çevresel maruziyetlerden korumak, daha yüksek hastalık riski ve erken ölüm riskini önlemek için en büyük öncelik olmalıdır.

İklim değişikliğini sınırlamak ve soluduğumuz havayı temiz tutmak için VOC’leri kontrol etmek için federal metan standartlarına bağlıyız. Bu standartlar, zararlı emisyonların solunum yolu hastalıklarını kötüleştirebileceği petrol ve gaz tesislerinin yakınında yaşayan insanları korumak için özellikle önemlidir.

“Temiz hava ve yaşanabilir bir iklim Amerika’da lüks olmamalıdır”

Ve mesele sadece yerel değil. Hükümetimiz, posta kodlarından bağımsız olarak halk sağlığını korumak ve herkes için çevre kalitesini korumakla yükümlüdür. Temiz hava ve yaşanabilir bir iklim Amerika’da lüks olmamalıdır.

Bu nedenle petrol ve doğal gaz emisyonları konusunda federal önlemlere ihtiyacımız var:
*-tüm Amerikan ailelerinin eşit şekilde korunmasını sağlamak.
*-EPA’ya hayat kurtarıcı bu metan ve VOC standartlarını güçlendirmek.

Zarar vermek değil çağrısında bulunmak için sağlık uzmanları topluluğuna katılıyorum. Hayatı tehdit eden hastalıkları tedavi edemediğim, kirlenmeye maruz kaldığı için daha fazla hasta görmek istemiyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu