Dekorasyon

Mutfağınız İçin En İyi Ocak Nasıl Seçilir

Mutfağınız İçin En İyi Ocak Nasıl Seçilir … “Sonuç olarak, seçeneklerinizi sıralarken estetik tercihlerinizi, pişirme alışkanlıklarınızı ve bütçenizi dengelemeniz gerekecek…” ayrıntılar hayaldefterim de…

Mutfağınız İçin En İyi Ocak Nasıl Seçilir

Set üstü ocaklar ocak mıdır? İndüksiyon, gaz veya elektrik? Ocaklar seçeneklerle birlikte gelir. Her türün temellerini ve Ocak seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte öğrenelim.

Mutfak Ocağı
Mutfak Ocağı

Mutfak Ocağı

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda brülör ve ocak yüzeyi ile, evinizin ihtiyaçları bir yana, eviniz için hangi mutfak ocağının en uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Sonuç olarak, seçeneklerinizi sıralarken estetik tercihlerinizi, pişirme alışkanlıklarınızı ve bütçenizi dengelemeniz gerekecek. Bu nedenle, en popüler mutfak ocağı modelleri için bu hızlı kılavuzu bir araya getirdik.

İndüksiyonlu Ocaklar
İndüksiyonlu Ocaklar

İndüksiyonlu Ocaklar

İndüksiyonlu ocaklar elektrikli ocaklardır. Bununla birlikte, geleneksel açıkta kalan ısıtma elemanlarının yerine, indüksiyonlu ocaklar, pürüzsüz, cam-seramik bir yüzeyle kaplanmış manyetik bobinlerden oluşur. Ocak elektromanyetizmaya dayandığından, yalnızca ocak üzerine endüksiyonla uyumlu metal bir tencere veya tava yerleştirildiğinde ısınır.

Artıları:

Alevler veya doğrudan elektrik araçları yoluyla ısı üretmediklerinden, indüksiyonlu ocak kullanırken aşçıların kendilerini yakma olasılığı daha düşüktür.

İndüksiyonlu ocaklar tipik olarak gazlı veya elektrikli modellerden daha fazla enerji verimlidir.

İndüksiyonlu ocaklar neredeyse anında ısınır ve sıcaklık ayarlamalarına çok duyarlıdır. Çok fazla hassasiyet ve kullanıcı kontrolü sunarlar.

Eksileri:

İndüksiyonlu ocaklar genellikle karşılaştırıldığında elektrikli veya gazlı modellerden daha pahalıdır.

Tüm pişirme kapları indüksiyon teknolojisi ile uyumlu değildir. Bir indüksiyon ocağı satın alırsanız, yeni, düz tabanlı manyetik pişirme kaplarına yatırım yapmanız gerekebilir.

Elektrikli Pürüzsüz Üst Ocaklar

Elektrikli Pürüzsüz Üst Ocaklar
Elektrikli Pürüzsüz Üst Ocaklar

İndüksiyonlu ocaklarda olduğu gibi, elektrikli düz üst aralıktaki gerçek ısıtma elemanları, cam seramik bir yüzeyle kaplanmıştır. Ancak alttaki ısı çelik bobinler veya halojen lambalar tarafından üretilir.

Artıları:

Cam-seramik malzemelerin kızılötesi iletkenliğini optimize ettikleri için elektrikli pürüzsüz üst aralıklar, ısılarının çoğunu doğrudan tencere ve tavalarınıza iletir. Bu, daha az ısı harcadıkları anlamına gelir. Bunu yaparken, siz yemek pişirirken mutfağınızın daha serin kalmasına da yardımcı olurlar.

Pürüzsüz ocak yüzeyi, sobanın düzenli olarak temizlenmesi gereken tek öğesidir.

Eksileri:

Elektrikli pürüzsüz üst düzey yüzeyler çizilmelere karşı oldukça hassastır. Cam-seramik yüzeyin çizilmesi, yiyeceklerin içinde sıkışıp pişebileceği ve en yüksek verimlilikte çalışmasını engelleyebileceği çatlaklar oluşturabilir.

Benzer şekilde, sıçrayan, taşan veya dökülen yiyecekler, kalıcı leke olasılığını en aza indirmek için derhal temizlenmelidir.

Ayrıca, serinin pürüzsüz yüzeyine zarar vermemek için pişirme kaplarını seçerken ve kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Örneğin, dökme demir, pürüzsüz cam-seramik yüzeyi kolayca çizebilir.

Son olarak ocağın cam-seramik yüzeyi sadece özel solventler kullanılarak temizlenebilir.

Genellikle geleneksel elektrikli aralıklardan daha pahalıdırlar.

Elektrikli Bobinli Ocaklar

Elektrikli Bobinli Ocaklar
Elektrikli Bobinli Ocaklar

Geleneksel bir elektrik aralığında, brülörler, metal bobinlerden geçen elektriği ısıya dönüştürür.

Artıları:

Elektrikli bobin serileri piyasadaki en ucuz seçeneklerdir.

Isıtma elemanları, yanmaları veya başka bir şekilde arızalanmaları durumunda takılır ve değiştirilmesi kolaydır.

Eksileri:

Elektrikli bobin ocakları, bobin “sıcak noktaları” nedeniyle düzensiz pişirme konusunda bir üne sahiptir.

Bobin brülörlerini mükemmel seviyede tutmak zor olabilir, bu da yiyecekler tencerenin bir tarafına doğru eğilirken eşit olmayan pişirmeye yol açabilir.

Bobinler genellikle yavaş ısınmanın yanı sıra soğuktur.

Elektrikli bobinli ocaklar, indüksiyon ve gaz modellerinin sunduğu kontrol ve hassasiyetten yoksundur.

Gazlı Ocaklar

Gazlı Ocaklar
Gazlı Ocaklar

Gaz aralıkları, birkaç ayrı sızdırmaz gazla çalışan brülörden oluşur. Bu brülörler, tencere ve tavaları destekleyen demir ızgaraların altına oturur. Gaz brülöründen çıkan açık alevler, pişirme kabının altını çevreler ve ısıyı yüzeyi boyunca eşit olarak dağıtır.

Artıları:

Gaz Ocakları elektrikli modellerden daha hızlı ısınır.

Alevler her zaman görünür olduğundan gaz sobalarının izlenmesi kolaydır. Pürüzsüz üst elektrik aralıkları, brülörler artık kırmızı renkte parlamasa bile, dokunma için tehlikeli derecede sıcak olabilir.

Gaz Ocakları elektriğe bağlı değildir ve elektrik kesintisi durumunda hala kullanılabilir.

Eksileri:

Gaz Ocaklarının temizlenmesi zor olabilir. Yiyecekler, gaz brülörlerini çevreleyen girintilere kolayca dökülebilir veya düşebilir. Ancak bir gaz Ocaklarındaki ızgaralar ve tavalar ayrı ayrı çıkarılabilir ve temizlenebilir.

Mutfağınızda gaz tesisatı yoksa, bu modellerden birini kullanmak için bir gaz hattı kurmak için bir servis teknisyeni tutmanız gerekebilir.

Gaz sızıntıları çok tehlikeli olabilir. Yangınlara neden olabilir, patlamalara yol açabilir ve evinizin üyelerini zehirli karbon monoksite maruz bırakabilirler.

Çoğu model, söndürülebilen ve tüm ocağın yeniden yakılmasını gerektiren (ve gaz kaçağı riski oluşturan) bir pilot ışığına güvenir.

Gaz Ocakları elektrikten daha pahalıdır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu