Dekorasyon

Evimizin salonunu hangi tarz mobilyalarla dekore edebiliriz

Evimizin salonunu hangi tarz mobilyalarla dekore edebiliriz … Ev dekorasyonunda en büyük alana sahip olan bu bölüm kararsızlıklarımızdan dolayı bizim zevklerimizi yansıtmaz. Bu nedenle kendi zevklerine hitap eden bir alan yaratmak istiyorsanız belirli kalıpları kırmanız gerekir. ayrıntılar kent defterinde…

Evimizin salonunu hangi tarz mobilyalarla dekore edebiliriz

“Zevkinizi yansıtan ürünleri seçmeye özen gösterin”beyaz mobilyalar ile salon dekorasyonu

Salonlar evimizin en önemli sergi ve yaşam alanlarıdır. Misafir karşılamak ve dinlenmek için kullandığımız alanların başında gelen bu odalar, dekorasyon konusunda en titiz ve özenli davrandığımız yerdir. Ev dekorasyonunda en büyük alana sahip olan bu bölüm kararsızlıklarımızdan dolayı bizim zevklerimizi yansıtmaz. Bu nedenle kendi zevklerine hitap eden bir alan yaratmak istiyorsanız belirli kalıpları kırmanız gerekir. Öncelikle kendinizi evinizde özgür salonun büyüklüğüne dikkathissetmelisiniz. İstediğiniz mobilyayı seçebilir ve evinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu durumu benimserseniz zevkinizi yansıtan ürünleri seçerken daha rahat ve daha doğru tercihler yapabilirsiniz. Salon dekorasyonlarında küçük bir araştırma ile tarzlar hakkında fikir edinmelisiniz. Daha sonrasında ise hangi tarz sizi kendiniz gibi hissettiriyorsa ona yönelerek ilk adımı atabilirsiniz.

“Salon tipi unutulmamalı”

Tarz seçiminden sonra ilk dikkat etmeniz gereken unsur ise alanın büyüklüğüdür. Küçük bir salona sahipseniz minimal yapıya sahip mobilyalar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Salon tipini de göz önünde bulundurarak mobilya tercihi yapmalısınız. Aynı zamanda seçeceğin mobilyaların işlevsel olmasına özen göstermelisiniz.

Salon dekorasyonlarında tarz seçimi

Avangard tarz“Avangard tarz”

Aklınızda belirlemiş olduğunuz tarzı dekorasyona yansıtmaya hazır mısınız? Tarzlar birçok kategoriye ayrılsa da ülkemizde en çok tercih edilen bazı stillerden bahsetmek istiyorum. İlk olarak avangard tarz ile başlayalım. Avangard tarz son yıllarda ülkemizde en çok karşılaştığımız dekorasyonların başında geliyor. Bu tarzın gösterişli bir yapısı vardır. Özellikle salon dekorasyonlarında şık ve gösterişli bir algı yaratır. Son dönemlerde üretilen mobilyaların çoğunda da bu tarza hitap eden detaylar bulunmaktadır. Taçlı koltuk modelleri bu stilde yaygın olarak görülmektedir. Gold detayların yoğun olduğu bu tarzda işlemeli ve oymalı eşyalar bolca yer alır. Bunların dışında varaklı aksesuarlar da önemli bir yere sahiptir. Gösterişli aynalar, şamdanlar, tabaklar, şekerlikler gibi birçok aksesuar tercih edilebilir. Ayrıca avangard dekorasyonlarda porselen ve cam objelerde kullanılmaktadır. Parlak dokuya sahip kumaşlar avangard tarzın olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu kumaşlar koltuk döşemelerinde ve perde seçimlerinde de kullanılır. Aklınızda belirlediğiniz stil avangard tarz ise dekorasyonlarınızda kullanacağınız eşyalar için kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

“Kır evi tarzı (country tarz)”country tarz

Kır evi tarzı olarak da bildiğimiz country tarzda ise; doğallık ön plandadır. Sade bir dekorasyonun yanı sıra eskileri anımsatan bir havası da vardır. Beyaz rengin hakim olduğu bu tarz ile birlikte pastel renkler de bir arada kullanılmaktadır. Country tarzı mobilyalar geniş kolçakları ve diğer mobilyalara kıyasla daha heybetli görünümleri ile sonsuz bir konfor ve görüntü sunmaktadır. Ancak country tarzda mobilya seçimi yaparken evin genel şeması ferahlık ve genişlik hissi pekiştirilecek şekilde oluşturulmalıdır. Country tarzı ev dekorasyonlarında, eskitme tarzı eşyalar olmazsa olmazlar arasında yer alır. Eskitme eşyaların yerine vintage veya ikinci el eşyalarda tercih edilmektedir. Bu tarzı ön plana çıkaran ise aksesuarlardır. Tel dolaplar, antika eşyalar, vintage mobilyalar ile bu dekorasyonu benzersiz kılabilirsiniz.

Etnik stil“Etnik stil ev dekorasyonu”

Etnik stil ev dekorasyonu ise; çeşitli kültürel desenler ile birçok dekorasyondan farklı bir yere sahiptir. Genele bakıldığında uyumsuz görünen tüm eşyaların bir araya getirildiğinde birbirini tamamlayan havası mistik bir dekorasyona sahip olma imkanı sunuyor. Bu stil ‘uyumsuzlukların uyumu’ olarak da tasvir ediliyor. El dokuması kilimler, halılar ve örtüler ile yöresel bir dekorasyon oluşturmanıza yardımcı oluyor. Kendine özgü otantik parçaları bir araya getiren havası ile antika ve ikinci el eşyalara da öncelik veriliyor. Etnik dekorasyonlarda genellikle sıcak renk tonlarına yer veriliyor. Oturma alanı yere yakın oturma grupları bu tarzı diğerlerinden daha ayrıcalıklı kılıyor. El işçiliği yüksek mobilyalar ile dekorasyonlar daha zengin bir görünüm kazanıyor.

Ev dekorasyonlarında farklılık yaratmak istiyorsan bu tarzlardan birini kendi zevklerine göre uyarlayabilirsiniz. Hayal gücü çok önemlidir ve farklı ev dekorasyonları biraz cesaret ister… Hadi sizde deneyin.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu