Dekorasyon

Çocuklarımızın odasının aydınlatması nasıl olmalıdır?

Çocuklarımızın odasının aydınlatması nasıl olmalıdır … İlkokul yıllarından ergenliğe kadar farklı yaş aralıklarındaki çocukların gelişimine ve hayal dünyasına uygun aydınlatma çözümlerini senin için bu yazıda derledik. ayrıntılar kent defterinde…Çocuk odası aydınlatması

Çocuklarımızın odasının aydınlatması nasıl olmalıdır?

Dekorasyonun her alanında olduğu gibi çocuk odasında da en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, aydınlatma… ‘Yenidoğan’ dan okul öncesi döneme, ilkokul yıllarından ergenliğe kadar farklı yaş aralıklarındaki çocukların gelişimine ve hayal dünyasına uygun aydınlatma çözümlerini sizin için bu yazıda derledik. Siz de bebek ya da çocuk odasında aydınlatma nasıl olmalı diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

cocuk odasi los aydinlatmasiBebek Odası Aydınlatması nasıl olmalı?

Çocukların günün büyük bir bölümünü uykuda geçirdiği ‘yenidoğan’ evresinde, çocuk odasında genellikle karanlık bir ortam tercih ediliyor. Gün ışığının kontrollü bir şekilde içeriye girmesine izin verilirken, bebeklerin gece uykusunu tamamen karanlık bir ortamda uyuması sağlanıyor. Ancak, ebeveyn olarak siz, bebeğinizi emzirirken, altını değiştirirken veya kıyafetlerini değiştirirken ufak bir ışık kaynağına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için çocuk odası aydınlatma çözümlerinde küçük masa lambaları veya loş ışık veren dekoratif duvar apliklerini kullanabilirsiniz. Bebeğin ‘yenidoğan’ evresini tamamladıktan sonra onun ilgisini çekecek, farklı şekil ve desenlere sahip bebek odası aydınlatma modelleri ile dekorasyona farklı bir yorum katabilirsiniz. Bulut, güneş ve ay şeklindeki birbirinden sevimli duvar aplikleri ile uyku öncesi ritüelini ikiniz için de daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Bunun dışında tavanda kullanacağınız dekorasyona uyumlu bir avize ile mekanın genel aydınlatma ihtiyacını karşılayabilirsiniz; emzirmek için kullandığınız koltuk ile kumaş başlıklı şık bir lambaderi kombinleyerek bebeğinizle ikinize özel bir dinlenme köşesi oluşturabilirsiniz.

Çocuk Odası Aydınlatma ürünleriBebek Odası Dekorasyonu

Çocuk odası aydınlatma kurgusunu oluştururken, mekanı kullanım amacına göre belli bölümlere ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Örneğin, uyku ve oyun alanları birbirinden ayrı olmalıdır. Aksi halde, özellikle erken çocukluk döneminde uykuya geçiş sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Keskin sınırlarla olmasa da yumuşak geçişlerle birbirinden ayırdığınız oyun ve uyku alanlarında farklı aydınlatma elemanlarını kullanabilirsiniz. Uyku için kullanılan bölümde daha az ışık veren ve loş bir ortam oluşturan çocuk odası Aydınlatma ürünleriaydınlatma armatürlerini tercih edebilirsiniz; oyun alanında ise daha güçlü ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz. Okul çağındaki çocuklar içinse çocuk odasında mekan kurgusuna çalışma alanını da dahil etmelisiniz. Oyun ve uyku alanlarından bağımsız bir çalışma köşesi için çocuk ergonomisine uygun bir çalışma masası ve sandalyesi kullanabilirsiniz; şık ve sağlam bir masa lambası ile çocuğunuzun ders çalışması için uygun ortamı hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlar için ayıracak fazla bütçeniz yoksa, ikinci el çocuk odası mobilyaları ve aydınlatma elemanlarıyla da harikalar yaratabilirsiniz.

Çocuk Odası Aydınlatmasını kendiniz yapabilirsinizcocuk odasi aydinlatma kendin yapcocuk odasi aydinlatma kendin yap

*-Çocuk odası aydınlatma tasarımında hayal gücünüze güvenebilirsiniz. Özel olarak kestirip, arkasına LED lambalar yerleştireceğiniz desenli ahşap plakalarla, çocuk odası duvarlarında kendi masalınızı kendiniz yazabilirsiniz.
*-Dilerseniz, çocuğunuzun isminin yazılı olduğu bir duvar lambası yaptırabilirsiniz; ham olarak satın aldığınız bu ahşap lambaları akrilik boyalarla dilediğiniz renge boyayarak çocuk odası duvarlarına asabilirsiniz.
*-Renkli bir çocuk odası aydınlatma tasarımı için tavandaki spotların üstüne renkli şemsiyeler yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Böylece oldukça canlı ve özgün bir aydınlatma elemanı tasarlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu