Dekorasyon

Evimizin Tavan Dekorasyonu nasıl olsun-önerilerimiz

Evimizin Tavan Dekorasyonu nasıl olsun-önerilerimiz … Tavan dekorasyonu, iç mekan tasarımlarında fark yaratan, en az duvar dekorasyonu kadar önemli bir konu. Yaşam alanını çevreleyen duvarların yanı sıra tavanlarda da yapabileceğin sayısız uygulama mevcuttur. ayrıntılar kent defterinde…

Evimizin Tavan Dekorasyonu nasıl olsun-önerilerimiz

Ahsap tavan dekorasyon
Ahsap tavan dekorasyon

Her yerde karşınıza çıkan sıradan beyaz tavanlardan sıkıldınız mı? Öyleyse, tavan dekorasyonu için yapabileceklerinizi keşfetmeye hemen başlayın. Tavan dekorasyonu, iç mekan tasarımlarında fark yaratan, en az duvar dekorasyonu kadar önemli bir konu. Yaşam alanını çevreleyen duvarların yanı sıra tavanlarda da yapabileceğin sayısız uygulama mevcut. Örneğin, diğer yüzeylerde kullandığınız pek çok kaplama materyalini yaşam alanının tavanlarında da uygulayabilirsiniz. Dekoratif aksesuarlar, şık aydınlatma elemanları ve özgün detaylar ile zenginleştireceğiniz bir tavan görünümü sayesinde mekanın atmosferini baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Siz de etkileyici bir tavan dekorasyonu nasıl yapılır, merak ediyorsanız, işte, sizin için derlediğimiz bazı önerilerimiz:

Duvar kağıtlı Tavan Dekorasyonu
Duvar kağıtlı Tavan Dekorasyonu

“Duvar kağıtları ve duvar boyasından yararlanabilirsiniz”

İlk olarak yaşam alanının tavanını pratik bir şekilde renklendirmek için duvar boyası kullanmayı deneyebilirsiniz. Mekanın tüm duvarları aynı renkte ise bu rengin aynısını tavana uyguladığında boğucu bir etki oluşur. Ancak, bazı durumlarda tavan ve duvar için aynı rengi tercih etmek görsel açıdan süreklilik sağlar ve olumlu bir etki yaratır.

Duvar boyalı tavan dekoru
Duvar boyalı tavan dekoru

Örneğin, bütün duvarlar beyazken yalnızca bir duvarda uyguladığınız canlı ya da koyu renkli bir boyayı tavanda da kullanarak şık bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Mekanda ters bir algı yaratıp dikkatleri tavana çekmek istiyorsanız; duvarlarda açık renkte, tavanlarda ise koyu renkte bir boya kullanmayı deneyebilirsiniz. Boya için geçerli olan durumlar, duvar kağıdı uygulamalarında da etkisini gösterir. Tavanda duvar kağıdı kullanmak istiyorsan mekanın genel dekorasyonu ile uyumlu bir duvar kağıdı seçmelisiniz. Duvar kağıdının etkisini vurgulamak için tavanı çevreleyen şık kartonpiyerlerden yararlanabilirsiniz.

“Evinizde göz alıcı asma tavan uygulamalarıyla fark yaratın”

Alçıpan tavan sistemi
Alçıpan tavan sistemi

*-Tavan dekorasyonu yaparken kendinizi iki boyutlu çalışmalarla sınırlamayın ve üçüncü boyuta geçiniz. Farklı şekillerdeki alçıpan asma tavan uygulamalarıyla birbirinden yaratıcı tavan dekorasyonlarına imza atabilirsiniz. Alçıpandan yapılmış asma tavanların görünümünü zenginleştirmek için şerit LED ve spot lambaları kullanabilirsiniz.
*-Dilerseniz asma tavan uygulamasına ek olarak birbirinden güzel desenlerle bezenmiş gergi tavan

Gergi tavan sistemleri
Gergi tavan sistemleri

modellerine yer verebilirsiniz. Gökyüzü, deniz, çiçek ve daha birçok farklı tema ile oluşturulmuş sayısız gergi tavan seçeneği mevcuttur.
*-Otantik bir mekanda tavan dekorasyonu ahşap ile yapıldığında mükemmel bir etki yaratır. Bunun için genellikle zeminde kullanılan parkeleri bile tavana uygulayabilirsin. Ya da panel şeklinde uygulanan ahşap asma tavan sistemlerini deneyebilirsiniz.
*-Tavan dekorasyonu yaparken kartonpiyer kullanmak, daha zengin bir tavan görünümü elde etmenize yardımcı olur. İster kenarlarda bordür olarak, isterseniz de asma tavan uygulamasının farklı bölgelerinde üç boyutlu birer desen çalışması olarak kartonpiyer detaylara yer verebilirsiniz.

“Aydınlatma ve Aksesuarlarla Tavan Dekorasyonu”

Aydınlatma ve Aksesuarlarla Tavan Dekorasyonu
Aydınlatma ve Aksesuarlarla Tavan Dekorasyonu

*-Etkileyici bir tavan dekorasyonu için; asma tavanların içine gizlenen LED ve spot ışıkların yanı sıra göz alıcı avize modellerine de göz atmayı unutmayın. Geometrik formlara sahip avizeleri modern mekanlarda tercih edebilirsiniz; sıra dışı bir ikinci el avize ile yakın geçmişin tavan dekorasyonunu yapmayı deneyebilirsiniz.
*-Avizelerin yanı sıra farklı boyutlardaki sarkıt lamba ve aksesuarları da tavan dekorasyonu için değerlendirebilirsiniz. Güncel beğenilere damgasını vuran makrome aksesuarlar; bu anlamda işinize yarayabilir.

Etkileyici bir tavan dekorasyonu için daha birçok farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Tavanda ayna kullanmak, “kalem işi” adı verilen dekoratif çalışmalar, köpük ile yapılan uygulamalar bunlardan sadece birkaçı… Yaratıcılığını kullanarak bu listeyi dilediğiniz kadar uzatabilir ve yaşam alanının her bölümünde birbirinden şık tavan dekorasyonlarına sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu