Dekorasyon

Evimizin dekorunda kullanacağımız renklerin doğru seçimi

Evimizin dekorunda kullanacağımız renklerin doğru seçimi … Baharı ve doğayı çağrıştıran yeşil renk, her mekana tazelik ve canlılık katıyor. Yatıştıran, güven ve huzur veren bir renk olarak mekanlarda denge sağlıyor. ayrıntılar kent defterinde…mavi

Evimizin dekorunda kullanacağımız renklerin doğru seçimi

Yeşil ve tonları
Yeşil ve tonları

Dekorasyonda en çok tercih edilenlere bakarsak, dikkat çekici renk ve detayların sakinlikle birleştiğini görebiliriz. Örneğin olmazsa olmaz renklerden birisi yeşil… Doğaya dönüşün bir temsili olarak yeşilin tüm tonlarını ev dekorasyonunda sıkça göreceğiz… Bu pozitif, canlı renklerin pastel ve yumuşak tonlarla buluşması ise hayatta dengeyi ifade ediyor.

“Yeşilin dinlendirici etkisinin farkında olun”

Baharı ve doğayı çağrıştıran yeşil renk, her mekana tazelik ve canlılık katıyor. Yatıştıran, güven ve huzur veren bir renk olarak mekanlarda denge sağlıyor. Evlerimizde özellikle zümrüt yeşili gibi koyu tonlarını göreceğimiz yeşili, beyaz ve ekrularla tamamlamak tam bir uyum sağlayacaktır.

Kırmızı-Pembe uyumu
Kırmızı-Pembe uyumu

“Kırmızı ve pembeler ile romantik ve pozitif yaşamın farkına varın”

Tüm zamanların favori renkleri arasında olan kırmızı ve pembenin tonları, ev dekorasyonunda da pozitif etkisiyle yer alıyor. Hareket, enerji ve fiziksel gücün rengi olan kırmızı, özellikle düz renk mobilyalarınıza canlılık katacaktır. Kırmızı, sarı ve turuncunun buluşması ise ruhunuza adeta neşe katar. Hayallerin rengi pembe, kırmızının agresif yapısını dengeleyecek niteliktedir. Yatıştırıcı etkisi olan pembenin; koyu tonları odaya feminen bir hava katarken, parlak fuşya tonları ise sıcak ve sofistike ortamlar yaratır. Yatak odası, çalışma odası ve mutfakta kullanılabilecek ideal renkler arasındadır.

“Ruhsal enerji ve sezginin rengi mor ile farkındalığınızı ortaya koyun”

Mor rengin gizemi
Mor rengin gizemi

Sakinliğin ve sezgisel gücün rengi olan mor, sarı ile birlikte kullanıldığında mutlu, dingin bir atmosfer yaratır. Mor rengin açık tonları olan lavanta, leylak ve sümbül tonları ise yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılabilir.

Duvar boyası kombinasyonları
Duvar boyası kombinasyonları

“Yaşam enerjisi veren turuncu fark yaratsın”

Canlılığı, yaratıcılığı, güveni ve iletişimi temsil eden turuncu, aynı zamanda insan algısını en kolay etkileyen renklerden de biri… Mekanlara sıcaklık ve enerji katan turuncunun tamamlayıcı rengi ise mavi. İştah açıcı özelliğe de sahip turuncuyu, mutfak, çocuk odaları ve koridorlarda kullanabilirsiniz.

“Yaşamı renkli kılan renklerin doğru kullanımının 5 temel adımı”

Zıt renklerin kombinasyonu
Zıt renklerin kombinasyonu

*-Evinizdeki renklerden sık sık sıkılıyorsanız, mobilyalarınızı açık tonlarda seçmek ideal olacaktır. Böylelikle aksesuar değişimleriyle yaşadığınız ortama her an yenilik katmanız kolaylaşır.
*-Aksesuar alırken giymeyi sevdiğiniz renklere öncelik vermek iyi bir fikir olacaktır. En sevdiğiniz renkler muhtemelen evinizde de görmek isteyeceğiniz renklerdir.
*-Aksesuarları ön plana çıkarmak için sergilendikleri raf ve bölümlerin arka kısmını farklı renkte boyayabilir ya da duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.
*-Aynı mekanda üç renk kullanacaksanız; en açık rengi en yüksek oranda kullanacak şekilde %70, %20 ve %10 oranına dikkat etmeniz avantajlı olacaktır.
*-Masanızın üzerine koyacağınız taze ve renkli çiçekler odanızın havasını bir anda değiştirecektir. Her mevsim neşe ve canlılık katacak bu etki enerjinizi de tazeleyecektir.

Güzel ve sıcak yaşam alanlarında, renklerin ahengiyle dolu bir yaşam sizlerle olsun…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu